MEB Personel:
Kozmetik ve Gıda Takviyeleri Reklamları İle İlgili İlginç Gerçek
Gerek televizyonda gerekse internette kozmetik ve gıda takviyeleri ile ilgili reklamlar ihtiyaç oluşturarak insanları bu ürünleri satın almaya itiyor. Fakat bu konu ile ilgili yapılan reklamların yüzde 90 gibi büyük bir çoğunluğunun mevzuata aykırı olduğu belirtiliyor.

Reklam kurulu tarafından insanları yanıltarak ya da kandırarak yasalara aykırı olan reklamlar için 2016 yılının ilk üç ayı içerisinde yaklaşık olarak 2 milyon lira ceza uygulandı. Uygulanan cezalar arasında en çok ceza alan reklamların ise kozmetik ve gıda takviyeleri ile ilgili olduğu belirtiliyor. Kozmetik ve gıda takvilerinin yer aldığı reklamların, kişileri yanıltması ya da yasalara uygun olmaması nedeniyle söz konusu olan üç ay içerisinde yaklaşık olarak 787 bin lira ceza aldığı belirtiliyor.

Reklam kurulu, tüketicilerin kandırılmaması ya da yanlış yönlendirilmesini engellemesi adına birçok çalışma yürütürken, yasalaea aykırı bir şekilde reklam yapan firmalara ise ceza kesiyor. Kozmetik ve gıda takviyeleri adı altında bulunan bazı ürünlerin reklamlarında, satış pazarlaması yapılan bazı ürünlerin içeriği, etkisi ve kullanım şekli ile ilgili yanlış bilgilerin verildiği belirtiliyor. Bu durumun sağlık açısından çok tehlikeli olması ise tüketicileri korkutuyor.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Gaziantep Kar Tatili Var mı? Okullar Bugün...
Okullara Kar Tatili Olan İller ve İlçeler 31 Aralık 2018, Gaziantep Kar Tatili Var mı? Okullar Tatil mi?...

Haberi Oku