MEB Personel:
Okullarda Ders Başlama Saatleri Değişmeli

Okul saatleri değişmeli Eğitim-Bir-Sen çağrıda bulundu: Okullarda güneş doğmadan eğitime başlanması olumsuz etkiliyor. Bu ayın sonunda neredeyse 3. Ders başlarken güneş doğacak. Valilik ve İl Milli Eğitim Müdürlüğünü bu konuda çözüm bulmaya davet ediyoruz.

EGITIM Bir Sen Eskişehir Şube Başkanı Muammer Karaman, ikili eğitim veren okullarda öğrencilerin sabah güneş doğmadan eğitime başladıklarını, bunun da öğrenci ve öğretmenleri olumsuz etkilediğini söyledi. Karaman, ikili eğitim veren okullarda öğrencilerin, sabah güneş doğmadan derse başladığını ve akşam zifiri karanlıkta eve döndüğünü kaydetti. Eğitim Bir Sen Şube Başkanı Muammer Karaman, "Psikologlara göre geç ve erken saatteki dersler öğrencilerin fiziksel, bilişsel, duygusal ve sosyal gelişimleri açısından uygun değil. Öğretmenler de bu saatlerde derslerin verimsiz geçtiği görüşünde" dedi.

SABAH EZANI OKUNMADAN DERSE BAŞLANACAK

Sabahçı öğrencilerin saat 07.00-07.30 arasında eğitime başladığını söyleyen Karaman, "Güneş bugünlerde sabah 08.00'de doğuyor. Ancak bu ayın sonuna kadar güneşin doğması 08.20'ye kadar uzayacak. Bu şu demektir ki öğrencilerimiz 2. dersten 3. derse geçtiklerinde güneş daha yeni doğmuş olacak. Sabah ezanları okunmadan öğrenciler derse başlamış olacaklar ki, evlerinden çıkış zamanı gecenin koyu zifiri karanlık zamanlarına denk gelecek. Bu zamanlama eğitimin eziyete dönüşmesine neden oluyor ve öğrenciler okuldan soğuyor" diye konuştu.

SAATLER DÜZENLENSİN

Eğitim Bir Sen olarak, okul saatlerinde düzenleme yapılması gerektiğini ifade eden Karaman, sözlerini şöyle sürdürdü: "Tüm bu sebeplerden dolayı bu sene için ikili öğretim yapan okullarda giriş çıkış saatlerinin yeniden gözden geçirilerek tekrar bir ayarlama yapılması gerektiğini kanaatindeyiz. Bu soruna 1 ay sonra günler uzamaya başlayacak ve bir problem kalmayacak şekilde bakarak çözümün ertelenmesi çok yanlış olacak. Gelecek yıllarda ise tekli öğretime geçiş için acilen bir planlama yapılarak bu konunun gündemimizden çıkmasını umuyor, başta Eskişehir Valiliği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğünü bu konuda duyarlılığa ve acilen bir çözüme davet ediyoruz."

İki Eylül 

Anahtar Kelimeler
Okul
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Gaziantep Kar Tatili Var mı? Okullar Bugün...
Okullara Kar Tatili Olan İller ve İlçeler 31 Aralık 2018, Gaziantep Kar Tatili Var mı? Okullar Tatil mi?...

Haberi Oku