Öğretmen Atamaları:
2015 İstihdam Tahminleri Açıklanıyor
 Hükümetin yaptığı istihdam tahminlerine göre önümüzdeki yıl sanayi ve hizmet sektörlerinde istihdam alanında yarım milyonluk bir artış yaşanacak. Şu an istihdam rakamlarına göre 25,5 milyon sigortalı çalışan bulunuyor. Bu sayının önümüzdeki yıl sonuna kadar 26 milyona çıkacağı tahmin ediliyor. Hatta tahminler doğru çıkarsa sayı 26 milyon kişiyi biraz daha geçebilir.

Türkiye’nin tahmini büyüme rakamlarına göre önümüzdeki yıl ekonomi %2,5 ile 3 arasında büyüyecek. Bu büyümeyle birlikte özellikle sanayi ve hizmet sektörlerinde eleman açığı ortaya çıkacak. Hali hazırda kalifiye eleman açığı da bulunuyor. Bu açıkların hızlı bir şekilde kapatılması durumunda önümüzdeki yıl istihdam 500 binden fazla artacak. Böylece Türkiye’de iş gücüne katılma oranı ilk kez %50’nin üzerine çıkacak. Yani Türkiye’de yaşayan vatandaşların yarısı iş üretecek ve ekonominin gelişimine katkıda bulunacak.

İşsizlik tahminleri ise geçen yıl olduğu gibi önümüzdeki yıl da tek haneli rakamlara inecek. İşsizliğin önümüzdeki yıl sonu itibarıyla %9 veya 9,5 olacağı tahmin ediliyor. Devletin işsizlik sigortasına yapacağı yardımın miktarı da 0,12 puan artarak Gayrisafi Milli Hasıla’nın %0,36’sının işsizlik sigortası ödemelerini oluşturacağı tahmin ediliyor. Son beş yıl içinde işsizlik sigortasında 4,4 milyar TL’lik ödeme yapıldı. Sigorta fonunun 2015 yılı sonunda ulaşacağı değerin 95 milyar TL’ye ulaşacağı varsayılıyor.

Sosyal güvenlikteki açık önümüzdeki yıl da kapatılamayacak. Yapılan tahminlere göre SGK’nın 2015 gelirlerinin 189 Milyar TL’yi bulması düşünülürken hesaplanan gider 217 Milyar TL. Yani kurum önümüzdeki yıl 28 Milyar TL’lik bütçe açığı verecek.

 

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Bakandan Öğretmen Atamaları Açıklaması
Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, '20 bin öğretmenin mülakatını yaparak atamasını gerçekleştirdik. 20 bin...

Haberi Oku