Öğretmen Atamaları:
AB Suriyeliler İçin Desteği Hızlandıracak
Suriye halkı, ülkeleri yaşanamaz duruma geldiği için zorunlu bir şekilde göç ediyor ve yaşanan bu göç, komşu ülkelerde de önemli sorunlara sebep oluyor. Uzun zamandır yüz binlerce Suriyeli mülteciye ev sahipliği yapan Türkiye'de de mülteciler için harcanan para çok önemli rakamlara ulaşmış miktarlarda. Durum böyleyken Suriyeli mültecileri istemeyen Avrupa, Türkiye için yapacağını söylediği yardımları da tam anlamıyla yapamıyor.

Geçtiğimiz aylarda AB kulislerinde Türkiye'ye 3 milyar avroluk bir yardım yapılacağı konuşulsa da bu yardım Türkiye tarafından henüz tam anlamıyla alınabilmiş değil. Avrupa Birliği yetkilileri tarafından yapılan açıklamalara göre Türkiye'de bulunan Suriyeli mülteciler için AB'nin yapacağın yardımın 1 milyar avroluk kısmı, Temmuz ayı sonuna kadar Türkiye'ye ödenecek. Konuyu görüşmek üzere AB yetkilileri Belçika'nın Brüksel kentinde toplandı.

AB yetkilileri tarafından düzenlenen toplantıda Türkiye'de bulunan Suriyeli sığınmacılar için yapılacak maddi yardımların da hızlandırılmasına karar verildi. Yapılan toplantı sonrasında AB Komisyonu Genişleme ve Komşuluk Politikalarından Sorumlu Üyesi Johannes Hahn gazetecilere açıklamalarda bulundu. Hahn, Türkiye için söz verilen 3 milyar avroluk ödemenin yaklaşık 200 milyon avroluk kısmının Türkiye tarafına gönderilmiş olduğunu, Temmuz ayının sonuna kadar ise Türk yetkililerine sağlanacak yardım miktarının 1 milyar avroyu bulmasını temenni ettiğini ifade etti.

Avrupa Birliği, 29 Kasım 2015 tarihinde yaptığı toplantıda Türkiye'de bulunan Suriyeli mülteciler için 2017 yılı sonuna kadar 3 milyar avro yardım ödemesi yapmayı taahhüt etmişti. Türkiye ve AB arasında 18 Mart tarihinde yapılan görüşmelerde ise bu bütçenin bitmesi durumunda mülteciler için ek 3 milyar avroluk ödeme yapılması kararı verilmişti.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Bakandan Öğretmen Atamaları Açıklaması
Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, '20 bin öğretmenin mülakatını yaparak atamasını gerçekleştirdik. 20 bin...

Haberi Oku