Öğretmen Atamaları:
Gençler ve İşadamlarını Buluşturan Program Başlıyor
 YGA, hayali geleceğin liderlerini keşfetmek ve onları sosyal bilinçli birer lider olarak sahada yetiştirmek olan 2000 yılında Türkiye’de kurulan uluslararası bir sivil toplum örgütüdür. "CEO’culuk oynamıyor, sahada çalışıyoruz" diyor YGA'lılar.

  Lider Keşfetme Süreci, Lütfi Kırdar Kongre Sarayı’nda gerçekleşen YGA Zirvesiyle başlar. Zirveye, her yıl YGA’ya internet üzerinden başvuran 50 bin aday arasından seçilen 2 bin üniversite öğrencisi katılır. Adayların zirve sonrası doldurdukları başvuru formları, çokuluslu firmaların üst düzey yöneticilerinden oluşan YGA Danışma Kurulu tarafından dikkatle incelenir. Seçilen 750 lider adayıyla İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Adana’daki YGA Bölge Merkezlerinde mülakatlar yapılır. 4 aşamalı mülakat sonucunda, YGA liderlik atölyelerinde görev alacak 250 YGA’lı lider keşfedilir ve yetiştirilir. 45 ildeki dezavantajlı ortaöğretim okullarında kurulan 150 YGA liderlik atölyesinde, YGA’lılar, her hafta geleceğin sosyal bilinçli liderlerini yetiştirmek için gönüllü görev alır. Harvard‘ın “Global Partner” ı olduğu programdan her yıl, 100 bin ilköğretim öğrencisi arasından seçilen 5 bin yıldız mezun olur.
  2 yıl süren keşif sürecinden sonra yetiştirme süreci liderlik okulu ile başlar. YGA Uluslararası Liderlik Okulu, çokuluslu firmaların dünya başkanlarının, yönetim kurulu üyelerinin, bilimadamı, sanatçı ve akademisyenlerin sosyal bilinçli lider olma yolunda tecrübelerini katılımcılarla paylaştığı yoğun bir eğitim programıdır. Liderlik Okulunu üstün başarıyla tamamlayanlar; New York, Washington ve Research Triangle’da gerçekleştirilen 2 haftalık YGA Amerika Liderlik Kampı’na katılma hakkı kazanır. YGA’lı liderler, Liderlik Programında Güler Sabancı, Hüsnü Özyeğin, İlber Ortaylı, İzzet Garih, Bill Drayton, Ahmet Bozer, Ali Koç, Süreyya Ciliv, Çetin Yüceuluğ, Norbert Klein, Ümran Beba, Conor Pierce gibi 300’e yakın değerli YGA konuşmacısının başarı hikayeleri ile beslenip, vizyonlarını genişletirler.
  Lider Yetiştirme Programını başarıyla tamamlayan YGA’lılar, liderlik becerilerini; daha iyi bir dünya için birlikte kurdukları hayalleri sosyal sorumluluk projelerine dönüştürüp hayata geçirirken geliştirirler. Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterilen Bill Drayton, en başarılı uluslararası sivil toplum örgütlerini davet ettiği toplantıda, YGA’yı şöyle tanıttı: “ Pek çok liderlik programına katıldım, dünyanın farklı ülkelerinde sivil toplum örgütleri ve projeleriyle tanıştım. Hayatımda ilk defa gençlerin liderlik kabiliyetlerinin, kendi ürettikleri sosyal sorumluluk projelerini hayata geçirirken geliştirdiklerini görüyorum. YGA’nın sıradışı liderlik programı bu yüzden beni çok etkiledi." YGA’lı liderlerin ürettiği ve hayata geçirdiği sosyal sorumluluk projelerinden bazıları: Engelli uygulamaları dalında GSMA’de dünya birisincisi olan Hayal Ortağım , Anadolu Liderlerini Keşfediyor, Oku Düşün Paylaş, Hayal Okulu.
  YGA Amerika Liderlik Kampının ardından hayat boyu devam edecek Lider Gelişim Programı başlar. Program kapsamında YGA mezunları ayda bir Türkiye’nin farklı şehirlerinde Lider Koçluğu seanslarında bir araya gelirler. Liderlik Atölyesinde, kendi ürettikleri projelere danışmanlık verirler. YGA’nın tüm projeleri Microsoft, Turkcell, Unilever, TAV, BSH, FİBA, Arçelik, Yapı Kredi gibi 50 stratejik iş ortağının destekleri ve 120 bin YGA gönüllüsünün zamanlarını, enerjilerini, bilgilerini vakfetmeleriyle hayata geçmektedir.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Bakandan Öğretmen Atamaları Açıklaması
Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, '20 bin öğretmenin mülakatını yaparak atamasını gerçekleştirdik. 20 bin...

Haberi Oku