Öğretmen Atamaları:
Meslek Eğitimi Alan Öğretmen Daha Başarılı
Hizmet içi eğitimin ne kadar önemli olduğunu gösteren bir örnekle siz öğretmenlerimizin bu eğitimlere daha önem vermesini istiyoruz. Birazdan bir öğretmenin hizmet içi eğitimin ardından yaşadığı değişimi okuyacaksınız. Okuduktan sonra eğitimin sadece öğrenciler için değil öğretmenler için de ne kadar önemli olduğunu fark edeceksiniz.

Yıllardır MEB'de sınıf öğretmeni olarak çalışan bir öğretmen klasik ders anlatma teknikleriyle öğrencilerin sevmediği bir hocaydı. Sürekli aynı şekilde ders anlatırdı ve kendini geliştirmemişti. Öğrencilerinin de kendisini sevmediğinin farkındaydı ancak hayatında değişiklik yapacak gücü kendinde bulamamıştı. Bir gün bakanlığın hizmet içi eğitimleriyle ilgili bir tebliğ aldı ve bu eğitimlere katılmaya karar verdi. Eğitimlerin ardından yeni ders anlatma teknikleri öğrendi ve birden hayatı değişti. Öğrencileri onu daha çok sevmeye başladı. Bu değişimi kendisi de fark etmişti ve artık çok memnundu.

Öğrencilerin dikkatini derslere yoğunlaştırmak için eğitimlerde öğrendiği yeni teknikleri uygulamaya başladı. Yaşından başınndan utan diyen öğretmen meslektaşlarına aldırmadan bazen derse deniz gözlüğüyle girdi bazen de çeşitli süper kahramanların maskeleriyle. Eğtimlerde öğrendikleriyle yetinmedi kendisi de araştırdı yeni teknikleri keşfetti. Her keşfettiği öğretme metodunu farklı derslerde uyguladı. Peki diyeceksiniz ki biz de aynı eğitimlerden geçiyoruz ama bize niye bunları öğretmediler? Cevabı çok basit. Örnekteki öğretmenimiz kendisine birey olarak değer veren bir eğitime denk gelmişti. 

Öğretmen Vakfı Akademisi bazı öğretmenlere özel olarak eğitimler veriyor ve milli eğitimle işbirliği içinde çalışıyor. Bu kurumlar yolu kesişen öğretmenler hayatını baştan aşağı değiştiriyor. Akademide öğretmenler klasik hizmet içi eğitimlerde olduğu gibi yüzlerce kişinin doldurduğu konferans salonlarında değil özel okul sınıflarında olduğu gibi onar kişilik gruplarda eğitim alıyor. Bu sayede farklı teknikler öğreniyor ve hatta bu teknikleri pratik yaparak öğrendiği için sınıfta da uyguluyor. 

Öğretmenimiz ilk başta sınıftaki oturma düzenini değiştirmiş ve herkesin yüzünü görebileceği birbiriyle rahat bir iletişim kurabileceği bir düzen kurmuş. Herkesin kendini görebileceği bir şekilde sıraları dizayn etmiş. Artık derslerini anlatırken öğrencilerinin gözünün içine bakıyor. Öğrencileriyle bire bir ilgi kurmaya çalışıyor. Öğretmenimiz diyor ki: Öğrenciyi anlamak için onun yaşına inmemiz lazım. Ne kadar yaşlı olursak olalım öğrencinin yaş grubunda olduğu gibi düşünmeli empati yapmalıyız. Ancak o zaman başarıya ulaşabiliriz. Ayrıca birbirimize destek olmalı ve sürekli araştırmalıyız. Araştırmalarımızı önce meslektaşlarımızla paylaşmalı sonra kendimiz uygulamaya geçmeliyiz. Bu sayede hepimiz birbirimizi geliştirir ve öğretim hayatında başarılı oluruz. Ne var ki pek çok okulda birbirini çekemeyen öğretmen ve okul yöneticilerini görüyorum. Bu komplekslerden kendimizi arındırmalı ve bilgi  paylaşımında bulunmalıyız. Birbirimiz arasında yaşadığımız problemler hem kendimize hem öğrencilere zarar verir bunu unutmayalım.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Bakandan Öğretmen Atamaları Açıklaması
Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, '20 bin öğretmenin mülakatını yaparak atamasını gerçekleştirdik. 20 bin...

Haberi Oku