Öğretmen Atamaları:
Türkçe Eğitimin Önemi
 Meclis milli eğitim komisyonu üyelerinden milletvekili İsmet Uçma anadilde eğitim ile Türkçe eğitimin önemine vurgu yaptı. Çözüm süreci kapsamında anadilin de müzakere edilecek olduğunu söylüyor. Türkçe eğitimin önemine vurgu yapan Uçma çözüm süreci kapsamında güzel gelişmelerin yaşandığını ancak bazı samimiyetsiz kişilerin bu süreci baltalamak için çalıştığını söyledi. Anadilde eğitim veren bazı okulların faaliyete başlaması ve bunların milli eğitim müfredatına ters düşmesinin sorun yarattığını söyleyen Uçma, anadilde eğitim yerine Türkçe eğitimin devam edeceğini söyledi.

Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı yerlerde Kürtçe dersinin seçmeli olarak konabileceğini belirten Uçma halihazırda zaten bu dersin seçmeli olarak bazı okullarda verildiğini ve okullara Kürtçe öğretmeni atamalarının yapıldığını söyledi. Yeterince kontenjan olmadığı için kapatılan Kürtçe kurslarının da çok olduğunu söyleyen Uçma kursların kapatılmasının manipüle edildiğini ve yanlış anlaşıldığını söyledi. Hükümetin anadilde eğitim yerine Kürtçe dilinin öğretilmesi yönündeki çalışmalarının daha yoğun olduğunu söyleyen Uçma her ne olursa olsun dünyanın hiçbir yerinde azınlıkların kendi dillerinde eğitim almadığını böyle bir örneğin bulunmadığını söyledi.

Şu anda Türkiye’de görev yapan özel azınlık okullarında bile derslerin en az üçte birinin Türkçe olarak işlendiğini söyleyen Uçma, bu nedenlerden ötürü tamamen Kürtçe dilinde eğitim veren bir okulun kurulması söz konusu olmayacak dedi.          En büyük atılımların Ak Parti döneminde yapıldığını ve azınlık haklarının arttırıldığını söyleyen Uçma Kürtçe eğitimin tamamen mümkün olmadığını ancak eğitimin bir şekilde sağlanacağını söyledi. Kürtçe kurslara bile talebin olmadığı için kapatıldığını söyleyen Uçma sadece talep ve yeterli kontenjan olduğu sürece Kürtçe öğreniminin destekleneceğini söyledi. 

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Bakandan Öğretmen Atamaları Açıklaması
Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, '20 bin öğretmenin mülakatını yaparak atamasını gerçekleştirdik. 20 bin...

Haberi Oku