Öğretmen Atamaları:
Üsküdar Koleji MEB'e Rest Çekti
 MEB, Üsküdar Amerikan Koleji'ne gitmek isteyen ancak puanı yetmeyen öğrenciyi TEOG puanıyla istediği okula yerleştirdi. Prosedür gereği kolej puanı(türkçe, matematik, fen ve teknoloji derslerinin notları ve 8'inci sınıf başarı notlarından oluşur)  esas alınarak öğrenci alan lise karara itiraz etti, Okul Aile Birliği'nin MEB'e dava açacağı belirtildi.

Öğrenci, bu yıl 1 milyon 270 bini aşkın 8'inci sınıf öğrencisi gibi TEOG(Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş) sınavına girdi. İyi bir kolejde okumayı hedefleyen öğrencinin kolej puanı 800 üzerinden 782, TEOG puanı 500 üzerinden 477 olarak hesaplandı. Yabancı okulda okumak isteyen öğrencinin puanı hedeflediği lise olan Üsküdar Amerikan Koleji'ne yetmeyince Saint Joseph Lisesi'ne kayıt yaptırdı. Üsküdar Amerikan Lisesi bu sene kayıtları 789 puanla kapatmıştı. Öğrenci okula giremediği için velisi MEB'e başvurarak özel okullara TEOG puanıyla girilebileceğini belirtti ve okula müfettiş gönderilmesini talep etti. Özel Öğrenim Kurumları Genel Müdürlüğü 10 Ekim'de İstanbul Valiliği'ne, ardından ilçe ve okula yazı göndererek öğrencinin TEOG puanıyla Üsküdar Amerikan Lisesi'ne kaydının yapılmasını istedi. Bu sırada öğrencinin e-okul kaydı da Saint Joseph'den Üsküdar Amerikan Lisesi'ne gönderildi.

Lise, nakil süresinin sona erdiğini ve okula TEOG puanına göre öğrenci alamayacaklarını, puanı kayıt yaptıran öğrencininkinden yüksek olan 10 bine yakın öğrenciye haksızlık olacağını belirtti, ancak durum değişmedi. Türkiye'de bir ilk gerçekleştirilerek TEOG puanıyla öğrencinin kaydı yapıldı, haksızlığa karşı çıkan okul velileri bakanlığa dilekçe yazdı. Türkiye Özel Okullar Birliği Başkanı Cem Gülan, bütün yabancı okulların kolej puanıyla öğrenci aldığını, öğrenci velisinin çıkar yol bulup haksızlık yaparak öğrenciyi kaydettirdiğini ve bu olayı onurlu bulmadığını söyledi.

MEB bazı okullara müfettiş göndererek hangi puanlamaya göre kayıt yaptıklarını sorguladı. Aralarında yabancı ve türk özel okullarının da bulunduğu birçok okul soruşturmayı geçirdi ancak ceza alan olmadı. Soruşturmanın nedeni özel okulların üye oldukları Türkiye Özel Okullar Birliği Derneği'nin ortak kararla puan belirleyip başvuranlar arasında sıralama yaparak öğrenci kabul etmesi ve kontenjanını doldurmasıydı. Bakanlık yetkilileri, dernek adına özel okulların alternatif yerleştirme yapmasına tepki gösterdi. Tek tek her okulun istediği puanla öğrenci alabileceğini ancak toplu yerleştirme yapılmasına itiraz ettiklerini söyledi.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Bakandan Öğretmen Atamaları Açıklaması
Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, '20 bin öğretmenin mülakatını yaparak atamasını gerçekleştirdik. 20 bin...

Haberi Oku