Öğretmen Atamaları:
Vatandaşa Yeni Kart Çilesi mi Geliyor
 Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER) Genel Başkanı Aydın Ağaoğlu tarafından yapılan açıklamaya göre kredi kartlarına uygulanan faizler bundan sonra tüketici faizlerinde oluşan değişikliklere göre farklılık gösterebilecek.

Ağaoğlu konu ile ilgili vermiş olduğu bilgide Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından Resmi Gazete'de yayımlanan tebliği doğrultusunda bundan sonra kredi kartı faizlerinde uygulanan oranın  tüketici kredisinin faiz oranlarına göre farklılık içereceğini ifade etti.

Merkez Bankasının kredi kartı borç faizlerinde her senenin ocak-mart, nisan-haziran, Temmuz-eylül ve ekim-aralık dönemlerinde yansıtılacak olan aylık maksimum akdi ve gecikme faizlerinin oranlarını tespit edilen esaslar doğrultusunda hesaplayacağını söyleyen Ağaoğlu, bundan sonra kredi kartı faiz oranlarının tüketici kredisi faizlerine göre değişebileceğini ifade etti.

Tüketicinin kredi kartı borcunun tamamını kapatarak bunun için de eski faiz oranından faydalanabilmesi de mümkün olacak. Faiz oranının arttırılması durumunda ise bu kart sahibine 30 gün öncesinden tebliğ edilecek. Kart sahibi olan vatandaş faizin arttırıldığının bildirilmesinin ardından en geç altmış gün içerisinde borcunun tamamını ödeyerek kartını kapatması halinde ise faiz artışından etkilenmeyecek. Kart sahibi talep etmesi halinde kartı iptal ettirip sözleşmeyi de feshedebilecek.

Ağaoğlu vermiş olduğu bilgide daha önceden faiz oranı belirlenmiş olan kartlarda bu uygulamanın yapılmayacağını, faizin değişiklik gösterdiği dönemden sonraki borçların bu uygulamaya dahil olacağını da sözlerine ekledi.

Kredi kartlarında yapılan bu değişiklikten vatandaşın nasıl etkileneceği ise önümüzdeki günlerde belli olacak.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Bakandan Öğretmen Atamaları Açıklaması
Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, '20 bin öğretmenin mülakatını yaparak atamasını gerçekleştirdik. 20 bin...

Haberi Oku