Öğretmen Atamaları:
Zam Meclisten Geçti
 Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden oy birliği ve genel bir uzlaşmayla geçen nadir kanunlardan biri olan akademik zam kanun teklifi meclisten başarıyla geçti. Akademik zammın meclisten geçmesiyle birlikte yasalaşmasının önünde tek engel cumhurbaşkanlığı onayı kaldı. Cumhurbaşkanı da yasayı  onayladıktan sonra yasa resmi gazetede yayımlanacak. Resmi Gazete duyurusunun ardından kanun resmen yürürlüğe girecek. Cumhurbaşkanının kanunu hiç bekletmeden onaylayacağı tahmin ediliyor. Böylece akademik personel maaşlarını önümüzdeki aydan itibaren zamlı bir şekilde alabilecek.

Yasa teklifinin ayrıntılarına gelince: Üniversitelerde çalışan eğitim öğretim kadrosunda bulunan profesör, doçent, yardımcı doçent, araştırma görevlisi, öğretim görevlisi, uzman, çevirmen ve planlayıcı kadrolarına maaşlarında önemli oranda iyileştirme getirecek yasa kapsamında ek gösterge de dahil olmak üzere aylık gelirlerinin profesör doçent ve yardımcı doçent kadroları için %100 oranında zamlanması, araştırma görevlisi ve öğretim görevlisi, çevirmen, planlayıcı gibi kadrolarda çalışanların maaşlarının ise %115 oranında yükseköğrenim tazminatı almasına karar verilmiştir. Yapılan zamların hesaplanmasında akademisyenin alacağı ek tazminat, aile ve çocuk yardımları ile döner sermaye ve diğer hibeleri hesaba katılmayacak. Sadece ek gösterge ve maaşlar üzerinden zam oranı hesaplanacak.

Ayrıca maaşlara akademik teşvik ödeneği de eklenecek. Üniversitede araştırma çalışmalarında bulunan ve bu çalışmaları sonucu ulusal ve uluslar arası yarışmalarda dereceye giren ve ödül alan akademisyenlere yaptığı çalışmalar karşılığında maaşlarının %70’i ile %100’ü arasında akademik tazminat verilecek. Yani çok üreten çok çalışan ve ödül alarak başarısını taçlandıran akademisyenlere bir ödül de kurumlarından gelmiş olacak.

Son bir not: Yasaya eklenen madde uyarınca zamlı maaşlar şubat ayından itibaren hesaplara yatacak. Yani tahmin edildiği gibi yasa kabul edildikten hemen sonra maaşlar zamlı alınmayacak. Zamlar şubat ayından sonra uygulanacak. Yani akademisyenlerin üç ay daha sabretmeleri gerekiyor.

 

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Bakandan Öğretmen Atamaları Açıklaması
Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, '20 bin öğretmenin mülakatını yaparak atamasını gerçekleştirdik. 20 bin...

Haberi Oku