Yer Değiştirme:
Asgari Ücret Düşük Değil
 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik bugün yaptığı bir basın toplantısında asgari ücret hakkında değerlendirmelerde bulundu. Kamuoyunda ve basın yayın organlarında çıktığının aksine asgari ücret rakamlarının Türkiye’nin yaşam standartlarına göre gayet uygun olduğunu belirtti. Avrupa ve ABD’deki asgari ücret rakamlarıyla Türkiye’deki asgari ücret arasındaki uçurumu hatırlatan basın mensuplarına bakanın cevabı yaşam şartları üzerinden oldu.

 Avrupa’dan alınan bir asgari ücret onların pahalı yaşam şartlarını yansıtırken Türkiye’de alınan asgari ücret harcamalara yetiyor dedi. Ancak hesaplamalar hiç de öyle göstermiyor. Her gün sadece simit çay ve peynir yiyen bir asgari ücretli bile ay sonunu getirmekte zorlanıyor. Ayrıca Türkiye’de çalışanların yarısının asgari ücret aldığı belirleniyor. Yani Türkiye’deki işçiler adeta bir köle gibi çalıştırılıyor. Bazı işçiler aldıkları 900 TL’lik maaşla hem ev geçindiriyor hem çocuk okutuyor. Buna rağmen bakanın asgari ücret gayet yeterli açıklamasını doğru bulmuyoruz.

Asgari ücret tespit komisyonunun bu ücreti neye göre belirlediği ve zammı neye göre yaptığı da kamuoyuna kesin bir şekilde açıklanmıyor. Sayın bakan asgari ücret yeterli diyor ancak dışarıda milyonlarca kişi kredi kartı veya banka kredisi borcu altında eziliyor. Zengin ve fakir arasındaki gelir adaletsizliği artarken vergilendirmedeki adaletsizlik de göze çarpmaya devam ediyor. Ne var ki sayın bakan şöyle böyle diyerek siyasi manevralarla basını aldatıyor. Bakan yaptığı açıklamada asgari ücretliye asgari geçim indirimi ve SGK yardımlarından bahsetmiş, bir de dışarıdaki asgari ücretliye sormak lazım acaba gerçekten ödemeler yeterli mi?

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Nakli çıkan öğretmenlerin ilişik kesme tarihleri...
Ataması yapılanların okullarıyla ilişik kesme işlemleri ise 15 -20 Eylül tarihleri arasında yapılacak

Haberi Oku