Yer Değiştirme:
Bu Ekmek Fıstık Gibi Ekmek

Doğayı korumak, doğanın bize sunduğu nimetlerden en iyi şekilde faydalanmak adına Necmettin Baytekin adlı fırın işletmecisi, kurduğu bir düzenek ile ekmek pişirdiği fırınında fıstık kabuklarını yakıyor, bu şekilde hem tasarruf ediyor, hem de ağaçları kesilmekten koruyor.


Siirt'in Eruh ilçesinde yaşayan ekmek fırını işletmecisi Necmettin Baytekin, fırınında yıllık yaklaşık olarak 50 ton odun yaktığını söylüyor. Baytekin, fırınında geliştirdiği bir sistem sayesinde çöpe atılan fıstık kabuklarını toplayıp bunların geri dönüşümlerini sağlıyor, fıstık kabuklarını yakacak olarak kullanıyor.

Necmettin Baytekin, bölgede uzun süredir işletmecilik yaptığını ve hem yakıt maliyetlerini azaltmak, hem de doğayı koruyacak bir harekette bulunmak adına böyle bir projeye imza attığını söyledi. Baytekin, fırınında yıllık yaklaşık olarak 50 ton odun yaktığını ve geliştirdiği düzenek sayesinde bu ihtiyacın bir kısmını fıstık kabuklarından sağladığını ifade etti. Necmettin Baytekin, odun yerine fıstık kabuğu yakma projesini tam 5 yıl önce hayata geçirdiğini ve bu sayede ekonomik anlamda tasarruf etmenin yanı sıra doğanın korunmasına da yardımcı olduğunu söyledi. Bununla birlikte Baytekin, fıstık kabuğu ateşinde pişen ekmekleri müşterilerinin odun ateşinde pişen ekmeğe göre daha çok sevdiklerini ve onların da kendisini bu konuda desteklediklerini belirtti.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Nakli çıkan öğretmenlerin ilişik kesme tarihleri...
Ataması yapılanların okullarıyla ilişik kesme işlemleri ise 15 -20 Eylül tarihleri arasında yapılacak

Haberi Oku