Yer Değiştirme:
Hepimiz İlaçlara Bağlıyız
 Ülkemizde ilaç bağımlılığının ve ilaç kullanım oranının gittikçe arttığı gözlemleniyor. Son yıllarda yapılan araştırmalar gösteriyor ki ülkemizde her evde kullanılmayan ilaçlar mutlaka saklanıyor ve ileride aynı hastalığa yakalanılması durumunda doktor kontrolü ve tavsiyesi dikkate alınmaksızın bu ilaçlar yeniden kullanılıyor. Yine SGK’nın yaptığı bir diğer araştırmada ise her evde mutlaka en az altı kutu ilacın bulunduğu  tespit edilmiş. Yapılan araştırmadan çıkan bir diğer sonuç ise oldukça şaşırtıcı. Evlerde yapılan araştırma sonucu ev sahiplerinin %9’unun dolaplarında 15 kutudan fazla ilaç olduğu tespit edildi.

Yine TÜİK tarafından yapılan bir diğer araştırmada ise SGK’nın ilaç ücretleri için 54 Milyar TL para harcadığı belirlenmişti. En küçük bir nezle veya soğuk algınlığında bile ilaç kullanımına giden insanımız yüzünden müthiş bir ilaç israfı ortaya çıkıyor. Kurum bütçesinin bu denli açık vermesinin nedeni olarak da bu ilaç israfı gösteriliyor. Bu nedenle kurum yetkilileri ilaç israfını önlemek amacıyla ilaç tebliğini değiştirmiş ve eşdeğer ilaç uygulamasına resmen geçiş yapmıştı.

İnsanımızın bilinçsiz ve gereksizce fazla ilaç kullandığı da tespit edilmişti. SGK ilaç israfını azaltmak için yeni tedbirler almak istiyor ve bu amaçla öncelikli olarak evlerde ilaç kullanım sıklığı ve ilaç saklama koşulları tespit edilmeye çalışılıyor. En çok hangi ilaç türünün kullanıldığı ve saklandığı tespit ediliyor.

Yapılan araştırmalar sonucunda Türklerin en çok kullandığı ilaçların bir numarası olarak tansiyon ilaçları belirlenmiş. Zaten geçtiğimiz yıl yapılan sağlık araştırmalarında da en çok hastalığın hipertansiyondan kaynaklandığı ortaya çıkmıştı. Belirlenen evlerde yapılan araştırmalar sonucunda Türkiye geneline yayılan bir genelleme yapıldı. Buna göre Türkiye’de şu an 120 milyon kutu ilacın atıl bir şekilde evlerde bekletildiği tahmin ediliyor. En çok saklanan ilaç da hipertansiyon ilacı olmuş. Evlerde saklanan ilaçların %87’sinin reçeteyle alındığı tespit edilmiş. Yani sadece 5 milyon kutu ilaç sağlık ocağına veya doktora danışılmaksızın alınmış. Geri kalan birikmiş ilaçların hepsi devlete zarar veriyor. Reçetesiz alınan ilaçları ise genel anlamda soğuk algınlığı nezle grip gibi ilaçlar oluşturuyor. Son olarak önemli bir istatistik de paylaşmak istiyoruz. Şu an saklanan ilaçlardan 7 milyon kutusunun son kullanım tarihi geçmiş, yani  eğer bu ilaçları kullanırsanız şifa bulmak yerine zehirlenebilirsiniz.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Nakli çıkan öğretmenlerin ilişik kesme tarihleri...
Ataması yapılanların okullarıyla ilişik kesme işlemleri ise 15 -20 Eylül tarihleri arasında yapılacak

Haberi Oku