Yer Değiştirme:
Ordumuzun Gücü Düşman Çatlatıyor
Pek çok yabancı deniz kuvvetleri temsilcisi, diplomat ve siyasetçinin de yakından takip ettiği Doğu Akdeniz tatbikatı başarılı bir şekilde devam ediyor. İlk kez yerli hücumbot ve radar gemilerinin de görücüye çıktığı tatbikatta Türkiye’nin vurucu deniz gücü dost düşman tüm devletlere gösterilerek caydırıcılık sağlanıyor.

Ordudaki ve özellikle de deniz kuvvetlerindeki Ergenekon ve balyoz davaları sonucu yaşanan temizliğe rağmen deniz kuvvetlerinin hala eski gücünü koruduğu ve hatta arttırdığı mesajı verilmeye çalışılıyor. TCG Büyükada fırkateyninden yönetilen tatbikat denizaltılar, hücumbotlar, fırkateynler, su altı saldırı ve savunma timleri ve bunlara bağlı pek çok birlik katıldı. Tatbikatın ana amacının özellikle Yunanistan, Güney Kıbrıs ve İsrail’e karşı deniz gücünün sergilenmesi olduğu belirtiliyor.

Özellikle Güney Kıbrıs bandıralı gemilerin şu aralar Doğu Akdeniz’de petrol ve doğalgaz arama çalışmalarının devam edilmesi üzerine yapılan tatbikatla arama çalışmalarının yumuşak güç kullanılarak durdurulması planlanıyor. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından yapılan açıklamada angajman kurallarını belirleme yetkisinin artık tamamen Deniz kuvvetlerine ait olduğu ve gerekirse bunlarda güncel değişiklik yapılabileceği söyleniyor. Yani Güney Kıbrıs veya Yunanistan kaynaklı bir tehdit olduğu zaman deniz kuvvetleri gerekli inisiyatifi kullanabilecek. Bu da harekat kabiliyetinin artmasını sağlayacak. Ayrıca tatbikatın deniz gücümüzü tüm dünyaya göstermek gibi büyük bir amacı da bulunuyor. Tatbikat bir iki gün daha devam edecek ve daha sonra Doğu Akdeniz’deki caydırıcılık gücüne göre Güney Kıbrıs’ın nasıl bir politika izleyeceği görülecek.

 

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Nakli çıkan öğretmenlerin ilişik kesme tarihleri...
Ataması yapılanların okullarıyla ilişik kesme işlemleri ise 15 -20 Eylül tarihleri arasında yapılacak

Haberi Oku