Yer Değiştirme:
Sosyal Güvenlikte İki Maaş Oyunu Şaşırtıyor
 Herkesin bildiği gibi bazı şartlarda kişinin emekli maaşı kendisi öldükten sonra kesintili bir şekilde eşine veya çocuklarına geçebilir. Ancak yasal boşluklardan dolayı ölen kişinin emekli maaşıyla birlikte kişi kendi maaşını veya emekli maaşını da alabiliyor. Nasıl mı? Cevaplar bu yazıda.

2008 yılında kapsamlı bir sosyal güvenlik yasası değişikliğiyle birlikte bilinen tüm kurallar devre dışı kaldı. Sosyal güvenlik hakkında pek çok şey değişikliğe uğradı. Bunlardan biri de elbette ki emekli maaşlarıyla ilgiliydi. Bir erkek çalışan veya emekli öldüğü zaman eşine dul maaşı çocuklarına da yetim maaşı bağlanır. Bu maaşlar kesintili olarak ödenir ve belli bir süre için geçerlidir. Ancak bazı kanun boşluklarından dolayı eşler hem vefat eden eşinin maaşını hem de kendisinin veya babasının emekli maaşını almaya devam ediyor.

Bir kadının eşinin emekli maaşını alabilmesinin şartları ise eşi öldükten sonra evlenmemektir. Eğer dul kadın eşi öldükten sonra başka biriyle evlenirse maaşı kesilir. Aynı şekilde kız çocukları için de durum geçerlidir. Kız çocukları babalarının emekli maaşlarını kendileri çalışmıyorsa ve bekar veya dulsa almaya devam edebilir. Evlendikten sonra veya işe girdikten sonra babasının maaşı kesilir.

Kanun boşlukları ise burada başlar. Zira emekli sandığı emeklileri için şart şudur: Babası memur emeklisi olan bir kız çocuğu eğer kendisi de devlet memuru olursa babasının maaşını değil kendi maaşını alır ancak devlet memurluğu dışındaki başka bir sigortada çalışırsa hem babasının hem kendisinin maaşını alabilir. Hem anne hem baba çalışıp emekli olmuşsa ve ikisi de ölmüşse kız çocuğuna iki maaş da kalır. Kız çocuğu yasalara göre hangi kişinin emekli maaşı yüksekse onun tamamını, diğerinin ise yarısını alabilir.

Ekim 2008’den önceki bir madde hukukçuların incelemesine takıldığı için buna benzer bir olay daha yaşanıyordu. Dul kadın 2008 yılından önce hem eşinin hem babasının emekli maaşını alabiliyordu. 2008 değişikliğiyle birlikte sadece eşinin maaşını almaya başladı, babasının maaşı kesildi.

Peki bir erkeğin emekli olmadan ölmesi durumunda geride bıraktığı eşi veya çocuklarına maaş kalır mı? Cevabımız belli şartlarda evet. Bir erkek çalışanın sigorta primleri düzenli olarak sadece beş yıl yani 900 gün olarak yatırılmışsa bu kişi öldükten sonra eşi veya çocuklarına dul ve yetim maaşı bağlanabilir. 2008 öncesi yasaya göre eğer erkek beş yıllık sigorta primini doldurmadan ölmüşse erkeğin askerlik borçlanması veya kalan prim borçlarının ailesi tarafından ödenmesi durumunda açık kapatılıyor ve ailesine maaş bağlanabiliyordu ancak 2008 sonrasında bu hak kalktı. Tek şart 5 yıllık süreyi doldurmak olarak belirlendi. Yeni yasaya göre SSK çalışanlarının 30 ay yani iki buçuk yıl, bağkur ve emekli sandığı çalışanlarının ise beş yıl prim doldurmaları gerekiyor.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Nakli çıkan öğretmenlerin ilişik kesme tarihleri...
Ataması yapılanların okullarıyla ilişik kesme işlemleri ise 15 -20 Eylül tarihleri arasında yapılacak

Haberi Oku