Yer Değiştirme:
Teknisyenler de Ambulans Kullanabilecek
 Bir ambulans şoförü için en önemli görev aracı hızlı ve güvenli bir şekilde kullanmaktır. Refleksler bir sürücü için her şeydir. Ambulansı hem hızlı hem de güvenli kullanmak oldukça zordur. Bu nedenle ambulans sürücülerine ileri sürüş tekniği eğitimleri verilerek bu alışkanlıkları kazanmaları için yeni teknikler öğretilir. Bu teknik sadece sürücülere ve belli başlı personele öğretilmekteydi. Sağlık Bakanlığı bu eğitimin tüm ambulans personeline verilmesine karar verdi. Zira bazı acil durumlarda sürücü bulunamaması ve eğitimsiz personelin aracı kullanması üzerine bazı olumsuz durumların ortaya çıktığı görüldü. Şu an deneme aşamasında olan proje kapsamında yüzlerce acil tıp teknisyeni, yani 112 acil çalışanı ileri sürüş tekniği eğitimleri alıyor. Haftasonları veya mesai saati bitiminde verilen teknik eğitimlerini başarıyla tamamlayan adaylar artık rahatlıkla ambulans direksiyonuna geçebilecek ve yeterince eğitimli olan personel ambulansı güvenli bir şekilde sürerek hem hastaya gerekli ilk yardım müdahalesini yapabilecek hem de hastayı hastaneye veya en yakın sağlık kuruluşuna güvenli bir şekilde nakledebilecek.

Projenin kapsamının genişletilmesiyle birlikte yıllar içinde hemen hemen tüm teknisyenlere bu eğitimin verilmesi ve ehliyeti olmayan tıp teknisyenlerinin ehliyet almaya teşvik edilmesi hedefleniyor. Eğitimi alan tüm personel artık ek bir şoför beklemeksizin olay yerine tek başına gidebilecek.

Projenin pilot uygulamasının Trakya’da yapıldığını söyleyen yetkililer şimdiye kadar kadınların da dahil olduğu büyük bir gruba bu eğitimi verdi. Zaten Trakya’da kadınlar da ambulans kullanıyor ve artık bu durum alışılageldik bir gelişme olarak görülüyor. Acil tıp teknisyeni 10 kadına Çanakkale ve Tekirdağ’da eğitim verildi ve kadın sürücüler sertifikalarını başarıyla edindi. İlk görevlerinde de başarılı oldukları gözlenen kadın personel aldıkları eğitimden duyduğu memnuniyeti dile getirdiler.

 

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Nakli çıkan öğretmenlerin ilişik kesme tarihleri...
Ataması yapılanların okullarıyla ilişik kesme işlemleri ise 15 -20 Eylül tarihleri arasında yapılacak

Haberi Oku