Yer Değiştirme:
Temiz Memurlara Bir Derece Verilebilir
 Bir önceki seçim döneminde hükümetin ve çalışma bakanının vaatlerinden biri de memurlara bir derece verilmesi olmuştu. Seçimler sona ermesine rağmen hükümet kanadından konu hakkında bir açıklama gelmedi. Kendilerinin enayi yerine konduğunu düşünen memur sendikaları defalarca bakanlığa giderek konu hakkında bir işlem yapılmasını talep etti. Sonunda bakanlık sendikalara işlemin yapılacağının sözünü verdi. Ancak yapılan müzakereler sonucu bakanlık memurlara bir derece verilmesi konusunda bir şart koştu.

Bakanlığın belirttiği şarta göre memurlara bir derece verilmesinin önüne bir engel konacak. Yani her memura eşit bir şekilde bir derece verilmeyecek. Haklarında daha önceden bir disiplin cezası uygulanmış memurlar kapsam dışında tutulacak. Önceden uyarı kınama gibi  disiplin cezalarının yanı sıra maaştan kesme ve derece kademe ilerlemesinin durdurulması cezalarını alan memurlara ne olursa olsun bir derece ilerlemesi yapılmayacak. Tam olarak şartları kesin bilinmemekle birlikte son üç yıl içinde ceza alan memurların kapsam dışında tutulacağı ve bunun dışındaki memurlara derece verileceği düşünülüyor. Yine bir başka iddiaya göre ise derece kademe verilmesi memurun sicil notuna göre de belirlenecek. Bir memurun sicil notunun beş yıllık ortalaması doksanın üzerindeyse üç yılda bir derece verilecek. Yeni yasa değişikliğine göre ise dört yıllık sicil notu 90’ı geçenler bir derece, mesleğe yeni başlayanlar ise yedi yıl sonra derece ve kademe ilerlemesi alabilecek. Yani kısaca durumu şöyle özetleyebiliriz:

Eğer bir memur son üç yıl içinde ceza almadıysa ve son altı yıllık ortalaması 90 ve üzerindeyse 2017 yılında ek bir derece alacak. Bu durum en son 2009 yılında kademe ilerlemesi almış memur için mümkün olacak. En şanslı memur kadrosu ise 2005 yılında kademe alanlar. Bu memur kadrosuna son altı yıllık sicil not ortalaması 90 ve üzerindeyse, son üç yıl içinde de idari bir ceza almadıysa ek bir kademe alma şansı getiriliyor.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Nakli çıkan öğretmenlerin ilişik kesme tarihleri...
Ataması yapılanların okullarıyla ilişik kesme işlemleri ise 15 -20 Eylül tarihleri arasında yapılacak

Haberi Oku