Yer Değiştirme:
Yeni Metro Hizmete Giriyor
 Yıllardır inşaatı devam eden ve bugün itibarıyla hizmete açılan Aksaray-Yenikapı metrosu hizmete açıldı. Metronun hizmete açılmasıyla birlikte iki büyük ilçe arasındaki araç ve toplu ulaşım trafiğinin yer altına alınması ve böylelikle gün içinde yaşanan yoğun trafiğin önlenmesi planlanıyor.

İstanbul halkının büyük bir çoğunluğu ulaşımlarını metro kullanarak sağlıyor. İstanbul’un belli başlaı yerlerine açılan metrolar sonucunda trafik rahat bir nefes alsa bile eskisi gibi açık olmayabiliyor. Bu hatlardan en önemli olanı ise Aksaray Yenikapı metro hattı. Hat bugün itibarıyla tamamlanarak ulaşıma açıldı. Resmi açılış ise 10 gün sonra başta İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kadir Topbaş ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılacağı bir törenle birlikte hizmete girecek.

Hattın hizmete girmesinin önemli bir özelliği var. Çünkü hattın son durağı Atatürk Havalimanı olacak. Yani Kartal’dan metroyla yola çıkan bir vatandaş hiçbir şekilde metrodan inmeden yer altı vasıtasıyla Avrupa yakasında yer alan Atatürk Havalimanı’na rahatlıkla ulaşım sağlayacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 2019 metro hedeflerinden biri de olan Yenikapı Aksaray metro hattının açılmasıyla birlikte İstanbul’da metronun uzunluğu 120 kilometreyi geçecek. Bu metronun açılmasıyla birlikte tüm İstanbul metrosunu günlük 5 milyondan fazla yolcu kullanacak. Aksaray metrosunun açılmasıyla birlikte metro kullanan vatandaşlar doğrudan doğruya İstanbul’un bir ucundan diğer ucuna raylı sistemleri kullanarak seyahat yapabilecek.

 

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Nakli çıkan öğretmenlerin ilişik kesme tarihleri...
Ataması yapılanların okullarıyla ilişik kesme işlemleri ise 15 -20 Eylül tarihleri arasında yapılacak

Haberi Oku