Yönetici Atamaları:
Gözetmen Öğretmen Maaşlarına Enflasyon Farkı
 Eğitim-Bir-Sen genel başkan yardımcıları, 2. dönem toplu sözleşme teklifleri arasında bulunan "MEB tarafından yapılan merkezi sistem sınavlarında görev alanlara Bakanlar Kurulu kararı ile yürürlüğe giren Sınav Ücretlerine İlişkin Usul ve Esaslara göre MEB Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü Sermaye İşletmesince sınav görev ücreti ödenmesi " konusunu görüşmek amacıyla MEB ve DPB yetkilileriyle görüştü.

Toplu sözleşme müzakerelerinden sonra konuyla ilgili çalışma yapılması kararı alınmıştı. 2. dönem toplu sözleşme metninde, sınavlarda görev alanlara farklı idarelerde aynı tutarda sınav ücreti ödenmesine ilişkin alınan Bakanlar Kurulu kararında düzenleme yapılacağı hükmüne yer verilmişti.  Kasım ayında gerçekleştirilecek Kamu Personeli Danışma Kurulu toplantısında teklifin karara bağlanması için, sorunun ve çözüm yollarının tartışıldığı toplantıda, Eğitim-Bir-Sen yöneticileri, sınav görevlerinin tamamı için 2012/2723 sayılı Bakanlar Kurulu kararına göre ödeme yapılması hususunu dile getirdiler. MEB tarafından gerçekleştirilen merkezi sınavlar ile ÖSYM tarafından gerçekleştirilen sınavların tür ve niteliklerinin aynı olmasına, aynı veya benzer iş yapılmasına karşın MEB'in sınavlarında bina sorumlusu, salon sorumlusu, sınav gözetmeni gibi görev alan yönetici ve öğretmenlere, 5 saat ek ders karşılığı ücret (9,08x5=45,40.-TL) verilmekte; ancak aynı kişiler ÖSYM tarafından gerçekleştirilen sınavlarda görev almaları halinde 2012/2723 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile yürürlükte olan Sınav Ücretlerine İlişkin Usul ve Esaslara göre 1600 ek gösterge rakamından (122,86.-TL) başlayan oranlarda sınav görev ücreti almaktadırlar. Sınav görevinde ek ders ücreti ödenmesine ilişkin hükümlerin uygulanması yerine sınav görevlerinin tamamı için 2012/2723 sayılı Bakanlar Kurulu kararına göre ödeme yapılacağına dair atıf yapılmasının veya ek ders ücreti ödenmesine ilişkin hükümlerin 2012/2723 sayılı Bakanlar Kurulu kararına dahil edilmesinin talep edileceği konuşuldu.

 Sınav ücretlerindeki artışın öğretmenler için ne kadar etkili olacağı merak ediliyor. Geçtiğimiz yıllara göre yapılan fiyat karşılaştırmasında da öğretmenlerin sınav ücretlerinde gözle görülür bir artış belirlenmedi. Artışlar zaten her yıl en fazla enflasyon oranında yapılıyor. Öğretmenlerin bazıları fiyatlardan memnunken bazıları ise yetersiz olduğunu düşünüyor.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

‘’Milli Klavye’’ TSE tarafından tescillendi
Boğaziçi Üniversitesi tarafından Türkçeye uygun ergonomik ve optimal olarak geliştirilen E-Klavye, Türk...

Haberi Oku