Yönetici Atamaları:
Kötü Hava Şartları Kirazı Vurdu
 Geçtiğimiz yıllarda 55 bin ton olarak belirlenen rekolte, geçtiğimiz yıl 33 bin ton seviyesine gerilemişti. Bu yıl durum daha da kötü, çünkü beklenti sadece 17 bin ton olarak belirlendi.

Kirazlar, kalitesine göre dalından 2-12 TL arasında alınıyor. Büyükşehirlerdeki manavlar gezildiğinde kiraz fiyatlarının 25 liraya kadar çıktığını görebilmek mümkün. Durumu analiz eden Kemalpaşa Ziraat Odası Meclis Başkanı Serdar Karasürek, bu sorunun çözümünün üretici kooperatiflerinde olduğunu, bu noktada sorunun çözümü için devletin de desteğinin gerektiğini hatırlattı.

Kemalpaşa ilçesi, her yıl ortalama olarak 25 Nisan tarihinde ilk kiraz hasadı yapan ilçe. Ancak ilçedeki üreticiler, geçen yıl yaşadıkları facianın daha da kötüsüyle bu yıl karşılaşmış durumda. Geçen yıl don ve yağmurlar sebebiyle önemli ölçüde zarar eden çiftçiler, umutlarını bu yıl alacakları hasada bağlamışlardı ki durum bu yıl da pek farklı olmadı. Mart ayında iki kez yaşanan kırağı ve don gibi olaylar üreticiyi bu sene de sonsuz bir üzüntü içerisine sokmuş durumda.

Serdar Karasürek, çözümün çiftçilerin bir araya gelmesi ve üretici kooperatifi kurması ile birlikte bulunabileceğini ifade ederek devletin de bu kooperatife destek vermesinin gerekli olduğunu söyledi. Karasürek, Avrupa'da ve ABD'de işlerin bu şekilde devlet desteği ile yürüdüğünü ancak Türkiye'de böyle bir durum olmadığı için herkesin kendisini kurtarmak amacıyla çalıştığını, bu durumunda ortaya kalitesiz ürünlerin çıkmasına ve çiftçinin de çeşitli sorunlar yaşamasına sebep olduğunu hatırlattı.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

‘’Milli Klavye’’ TSE tarafından tescillendi
Boğaziçi Üniversitesi tarafından Türkçeye uygun ergonomik ve optimal olarak geliştirilen E-Klavye, Türk...

Haberi Oku