Yönetici Atamaları:
Lise Sınavlarında Güvenlik Önlemleri Artıyor
 Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş sınavı ilk kez bu yıl yapıldı. Önümüzdeki yıl ikincisi yapılacak sınavda kopya veya çalıntı soru gibi iddialarla ve mahkeme süreçleriyle uğraşmak istemeyen milli eğitim işi sıkı tutuyor. Liselere geçiş sınavlarında artık kitapçık türleri arttırılacak, güvenlik daha sıkı tutulacak. Sınavlarda gözetmen öğretmen sayısının arttırılması da talep edilen bir başka uygulama.

Geçtiğimiz yıl ilk kez yapılan ve sorunlu bir yerleştirme ve nakil dönemine sahne olan TEOG sınavı için güvenlik düzeyi arttırılıyor. Tıpkı üniversite sınavlarında olduğu gibi liseye geçiş sınavlarında da birçok farklı kitapçık türü bulunacak. Kitapçıklarda kopya çekmenin önüne geçmek adına soruların yerleri karışık olarak değiştirilecek. Her sırada oturan kişiye farklı kitapçık dağıtılacak ve böylelikle kişilerin soru sayılarına göre kopya çekmeleri engellenecek. Hatta bazı kitapçıklarda soruların yerlerinin değiştirilmesiyle birlikte şıklarının da yerlerinin değiştirilmesi düşünülen bir başka uygulama arasında yerini alıyor.

Geçtiğimiz yıl ilk kez yapılan TEOG sınavına 1.3 milyon öğrenci girmişti. Bu sayının geçtiğimiz yıllara göre fazla olmasının nedeni ise ilk defa 4+4+4 eğitim sistemine göre bir merkezi yerleştirme sınavının yapılıyor olması. Nabi Avcı’nın bakanlığa gelmesinin ardından merkezi sınav usulü değiştirildi ve öğrencinin tek bir sınavda iki saat boyunca ter döktüğü bir sistem yerine her dersten ayrı ayrı günlerde ve saatlerde sınava girdiği ve yıl içinde iki dönemde iki defa yapılan yeni bir sisteme geçiş yapıldı. Bu sistemle birlikte öğrenciler artık sınav stresinin yükünü omuzlarında hissetmemeye başladı. Ancak sınav sonrası yapılan atamalar ve yerleştirme sürecinde yaşanan sorular tüm velileri ve öğretmenleri canından bezdirdi. Sınav içinde bazı sorulara itiraz yapılması ve mahkemelerin itirazları kabul ederek sınavlardaki soruları iptal etmesi üzerine bakanlık artık kitapçık sayısını arttırarak güvenliği sağlamakta buldu. Bu sayede sınavda öğrencilerin kopya yapması veya kopyaya teşvik etmesinin önü kapatılacak.

 

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

‘’Milli Klavye’’ TSE tarafından tescillendi
Boğaziçi Üniversitesi tarafından Türkçeye uygun ergonomik ve optimal olarak geliştirilen E-Klavye, Türk...

Haberi Oku