Yönetici Atamaları:
Mülakatlara İtiraz Ediyoruz
 Okul müdürü atamalarına torpil karıştırıldığı gibi pek çok iddiayı önceki yazılarımızda belirtmiştik. Okul müdürü atamalarının şaibeli bir şekilde sona ermesinin ardından artık atamaların sonuna geldik. Atamalar kesinleşmeden önce sonuçlar açıklandıktan itibaren okul müdürü adaylarının mülakatlara itiraz etme hakkı bulunuyor. İtirazlar milli eğitim müdürlükleri mülakat komisyonlarına yapılıyor ve atamaların sonuçlarının nasıl değerlendirildiğinin bilinmesi isteniyor. Atamaların sonuçlarına göre puanları görmeniz sizin hakkınız. Çünkü bilgi edinme kanununa göre bir kişinin sınav puanını görmesi ve bir idari işlem hakkında gizlilik kararı olmadığı sürece kararları ve gelişmeleri takip etmeniz sizin hakkınız. Eğer siz de mülakatta başarılı olduğunuzu düşünmenize rağmen atamanız yapılmadıysa veya düşük bir puan verilerek atamada başarısız sayıldıysanız hiç düşünmeden itiraz hakkını kullanın.

İtirazlar mevzuat ve kanunlara göre idari işlemin gerçekleşmesinden itibaren 15 gün içinde aynı makama dilekçe vermek yöntemiyle yapılır. Yasal süre içinde dilekçe verdikten sonra kurumun en geç bir ay içinde size cevap vermesi gereklidir. Bu süreyi aşmanıza rağmen herhangi bir dönüt alamadıysanız artık hakkınızı mahkemeler yoluyla aramanız icap eder. Eğer cevap aldıysanız bu cevaba göre de mahkemeye itirazınızı yapabilirsiniz.

İdari dava avukatlarının belirttiği ortak bir görüşe göre okul müdürü mülakatına katılan adaylar bir emsal karar kullanarak atamalara itiraz edebilir veya atamaların veya mülakatların bitirilmesi veya iptal edilmesi için başvuru yapabilir. Zira bir atamada bir memur mülakatta teknolojik olarak mümkün olmasına rağmen mülakatların sesli veya görüntülü kayıt altına alınmadığını ve mülakat komisyonunun şaibeli bir şekilde karar açıkladığını belirtmiş ve mülakatların iptalini istemişti. Danıştay da yaptığı incelemede memuru haklı bulmuş ve mülakatları iptal etmişti. Kurula yazacağınız dilekçeden beklediğiniz cevabı alamazsanız mahkeme sürecinde bu mahkeme kararını da emsal göstermeniz mümkün olacaktır. 

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

‘’Milli Klavye’’ TSE tarafından tescillendi
Boğaziçi Üniversitesi tarafından Türkçeye uygun ergonomik ve optimal olarak geliştirilen E-Klavye, Türk...

Haberi Oku