Yönetici Atamaları:
Öğretmenlerin Mesleki Motivasyonu Zayıf
Öğretmenler arasında yapılan mesleki motivasyon araştırmalarına göre Türkiye'deki öğretmenler OECD ülkeleri arasında en düşük motivasyona sahip öğretmen grubunda yer aldı. 20 ülke arasında yapılan araştırmada Türkiye motivasyon konusunda 16. sırada. Avrupa ülkeleri arasında mesleki motivasyonu en yüksek olan öğretmenler Avusturya'da yer alırken en düşük mesleki motivasyon oranı olarak İtalya son sırada yer aldı.

Aslına bakılacak olursa bu durum eğitim sistemiyle de alakalı. Zira eğitim sistemimizi ölçen aynı araştırmada Türkiye yine son sıralarda yer almıştı. Milli eğitime ayrılan kaynak her yıl arttırılmasına rağmen yeterli bütçe olmadığı için öğretmenler hayallerini gerçekleştiremiyor. Yine öğretmen maaşları bakımında Türkiye OECD ortalamasının altında kalan ülkeler arasında gösteriliyor. Ayrıca öğretmenlerin mesleki teşviklerden yararlanamadığı için zamanla köreldiklerini hissettiği söyleniyor.

Yine Türkiye özelinde yapılan bir araştırmaya göre öğretmenler mesleğe başladıkları ilk yıllarda kendi kafalarında pek çok proje geliştiriyor ve mesleği konusunda oldukça hevesli davranıyor. Ancak zamanla yöneticilerden ve yakın çevresinden projeleri konusunda ilgi göremeyince hevesleri kaçıyor ve köreldiklerini hissediyor. Bir öğretmenle yapılan röportajda şöyle söylemiş: Mesleğe başladığım ilk yıllarda çok hevesliydim. Sürekli bir şeyler üretmek için çalışıyordum. Yeni teknikler öğrenmeye çalışıyor sınıfta bunları uyguluyordum. Ayrıca sadece ders içi değil ders dışı etkinlikleri önemsiyordum. Okul yönetimine konu hakkında çok danıştım. Öğrencileri gezdirelim ders dışı etkinlikler yapalım dedim ancak bütçe yetersiz olduğu için geri çevirdiler. Onları da anlıyorum çünkü bakanlığın okullara çok yüksek ödemeler yapmadığını biliyorum. Yeterince kaynak bulamayınca bu sefer öğrenci velilerine yöneliyoruz ancak destekleyen olduğu kadar maddi durumu yetmediği için öğrenci gönderemeyen de var. Bu durumda çoğu projemiz iptal oluyor. Dışarıdan bir destek  gelmediği sürece ders dışı etkinlikler yapamıyoruz. Bu da benim mesleğime karşı hevesimi kırıyor. Mesleğimde zaman geçtikçe kendimi körelmiş hissediyorum. Hiçbir şey üretemediğimi ve değer katamadığımı düşünüyorum.

Yapılan araştırmalarda Türkiye Avrupa'da en çok öğretmenin görev yaptığı ülkeler arasında önde geliyor. Buna rağmen eğitim kalitesi, maaşlar ve öğrenci seviyesi bakımından pek çok ülkenin gerisinde kalıyor. Aynı OECD araştırmasına göre eğitim sistemleri bakımından Türkiye son sıralarda geliyor. Bunun nedeni olarak Türkiye'de verilen eğitimin öğrencilerin hayatında bir işe yaramadığı ve pratiğe dökeceği bilgilerin öğretilmediği sonucuna varılıyor. Öğrenciler arasında yapılan test sonucu Türkiye matematik becerisi olarak 65. sözel alanda ise 41. sırada yer alıyor. Öğrencilerin uluslararası alandaki başarısızlığı öğretmenlerin kalitesizliğine, kaynak yetersizliğine ve yanlış eğitim politikalarına yoruluyor.

Her yıl Finlandiya'daki eğitim sistemi dünya birincisi olarak görülüyor. Bir sonraki yazımızda Finlandiya'daki eğitim sistemi neden sürekli birinci oluyor bunu açıklayacağız.  

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

‘’Milli Klavye’’ TSE tarafından tescillendi
Boğaziçi Üniversitesi tarafından Türkçeye uygun ergonomik ve optimal olarak geliştirilen E-Klavye, Türk...

Haberi Oku