Yönetici Atamaları:
Toplu Ulaşıma Destek Servislere Elveda
 Hükümet ve belediyeler toplu taşımayı kullanmayı özendirmek, kamu harcamalarından tasarruf sağlamak ve çevre korumayı teşvik ederek trafik sorununu çözmek üzere ilginç bir uygulamaya imza atıyor. Artık gerek büyük şehirlerde gerek küçük şehirlerde özel şirketlerle yapılan servis anlaşmaları yeniden gözden geçirilecek. Toplu taşıma hatlarının bulunduğu bölgelerle servis anlaşmaları imzalanmayacak. Kamu çalışanlarının personel servisi ayrıcalığı böylelikle sona erecek. Belediyeler ve kamu kurumları toplu taşıma olan yerlerde  servisleri iptal edecek. Bunun yerine çalışanlarına ücretsiz kartlar vererek toplu taşımayı kullanmaları istenecek. Böylelikle başta kamu kurumlarında çalışanlar olmak üzere tüm vatandaşların toplu taşımayı kullanması özendirilecek. Önümüzdeki bir yıl içinde aşamalı olarak uygulamaya geçecek sistemle birlikte artık servisler yavaş yavaş trafikten çıkarılacak. Özellikle akşam iş çıkışı veya sabah okul ve iş başlangıcı saatlerinde servislerin ve özel araçların oluşturduğu trafiğin önüne geçilmesi hedefleniyor.

Bundan üniversite servisleri de nasibini alacak. Devlet üniversitelerinin şehir merkezlerine sunduğu öğrenci servisleri bundan etkilenmese bile eğer üniversiteyle şehir merkezi arasında toplu ulaşım varsa üniversite personel servisi iptal edilecek. Öğrenci servisleri de bundan etkilenirse üniversite tarafından öğrencilere ücretsiz otobüs bileti verilecek.

Trafikle ilgili bir diğer uygulama ise metropol kentlerde merkezi yerlere girişte ücret uygulaması olacak. Artık özel araçlar istedikleri gibi merkezi yerlere rahatlıkla giremeyecek. Taksi, dolmuş ve otobüsler ile kamu kurumları haricindeki tüm binek otomobil kullanıcıları buralara girebilmek için ücret ödemek durumunda kalacak. Bu sayede şehir merkezlerine arabasıyla gelen kullanıcıların bunun yerine toplu taşımayı tercih etmeleri özendirilecek. Avrupa’daki bazı büyükşehirlerde bu sistem yıllardır başarıyla uygulanıyor. Sistemin Türkiye’de uygulanmasıyla birlikte başta Ankara Kızılay ve İstanbul Taksim olmak üzere pek çok meydandaki yoğun trafik yükünün azaltılması hedefleniyor.

 

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

‘’Milli Klavye’’ TSE tarafından tescillendi
Boğaziçi Üniversitesi tarafından Türkçeye uygun ergonomik ve optimal olarak geliştirilen E-Klavye, Türk...

Haberi Oku