Yönetici Atamaları:
Turkuazkart'la Türk Vatandaşı Olabilecekler
Yapılacak olan bir takım düzenlemelerin arasında Yabancı İstihdamı Genel Müdürlüğü'nün de kurulmasının öngörülmesi yer alırken, bu düzenlemelerin en önemli maddesi olarak Turkuazkart düzenlemesinin olduğu bu konu ile ilgili yapılan açıklamalar arasında yer alıyor.

Yabancı İstihdamı Kanun Tasarısı hükümet tarafından hazırlanarak TBBM'ye sevkedilmişti. Fakat şu anda Yabancı İstihdamı Kanun Tasarısı'nın kapsamının genişletileceği belirtiliyor. Yapılacak olan bir takım düzenlemeler ile birlikte Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu kapsamında yer alan düzenlemelere de ek olarak yeni konuların dahil edileceği konuşuluyor. Başbakan Yardımcısı olan Lütfi Elvan Başkanlığı kapsamında düzenlenen bir toplantıda düzenlemeye eklenmesi düşünülen yeni maddeler ile ilgili durumlar tartışıldı. Türkiye içerisinde yabancılara çalışma izni verilirse, yabancılar çalışma izni ile birlikte oturma iznine de sahip olmuş olacak.

Yabancı İstihdamı Kanun Tasarısı, Çalışma Genel Müdürlüğü tarafından yürütülmektedir. Söz konusu olan tasarı ile Yabancı İstihdamı Genel Müdürlüğü'nün de kurulacağı yapılan açıklamalar arasında bulunuyor. Türkiye'ye gelen vatandaşların Turkuazkart'a sahip olacakları ve bu kartın Amerika'nın Greencard işlevini taşıyacağı belirtiliyor. Kart sahiplerinin güvenilir olmaları kesinleştikten sonra ise vatandaşlar Türk vatandaşının sahip olduğu tüm haklardan faydalanabilecek.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

‘’Milli Klavye’’ TSE tarafından tescillendi
Boğaziçi Üniversitesi tarafından Türkçeye uygun ergonomik ve optimal olarak geliştirilen E-Klavye, Türk...

Haberi Oku