Asgari ücret nedir? 2021 asgari ücret artışı ne zaman açıklanacak? (Asgari Ücret Komisyonunun son toplantısı bugün)

Minimum hız ne zaman ilan edilecek?

2021’de geçerli Asgari ücret Toplantı için son tarih belirlendi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Jumirat Seluk, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun son toplantısının bugün yapılacağını açıkladı.

Toplantı Pazartesi günü saat 10.30’da Bakanlık ev sahipliğinde yapılacaktır. Kalabalığa Zehra Jumirat Celsuk, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Yol açacaktır.

AracılıkAile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın ilk toplantısı 4 Aralık’ta, Türkiye İşveren Sendikaları Federasyonu (DİSK) 15 Aralık’ta, üçüncü toplantı 22 Aralık’ta Türkiye İşçi Sendikaları Federasyonu (DURK-İş) ile internet üzerinden gerçekleştirildi.

2021 minimum hız nasıl görünecek?

Asgari Ücret Tespit KomisyonuÜçüncü toplantıda TÜİK rakamları Komisyona sunuldu. Durkstad, bir işçinin asgari yaşam süresinin ağır işlerde çalışanlar için 2.792 lira 10, orta işlerde çalışanlar için 2 bin 507 lira 70 seyir, hafif işlerde çalışanlar için 2 bin 339 lira 10 seyir olduğunu paylaştı.

TÜRK-İŞ: Teklif 3 liradan fazla olmalı

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, asgari ücret komisyonuna 3.000 liranın altında teklif verilmesinin çalışanları mutlu etmeyeceğini açıkladı.

Adale yaptığı yazılı açıklamada, asgari ücretin yeni yılda geçerli olacağına dair şu ifadeleri kullandı: “İşveren ve hükümet asgari ücrete 3.000 liradan az teklif etmemeli, 3.000 liradan az bir teklif halkı memnun edecek bir teklif değil, çalışanlar mutlu.” Liranın teklifi asgari ücret otoritesine getirilmelidir. “

Sendikalardan genel açıklama

Türk-ticaret, Hugh- Ve DİSK Asgari ücret belirleme sürecine ilişkin dün ortak açıklama yapıldı. Buna göre işçinin asgari ücretle ilgili beklentileri aşağıdaki gibidir:

“Asgari Ücret Komisyonu tarafından atandı Türkiye İstatistik KurumuBir işçinin Kasım ayına kadar geçim maliyeti 2 bin 792 dl oldu. Beyan edilen bu tutarda herhangi bir aile unsuru bulunmamakla birlikte dikkate alınmamıştır. Bu ayki fiyat artışıyla birlikte asgari ücret 2021’de geçerli olacak. Tüm bu bileşenleri içeren asgari ücretin, yıl boyunca herhangi bir kesinti yapılmadan işçi tarafından alınmasını sağlamalıyız.

READ  Son dakika! Kritik artış dikkat çekti. Bakan Coca, Corona virüs programında olumlu gelişme açıkladı

Önceki yıllarda olduğu gibi, hükümet ekonomik olarak dar ve istikrarlı gelir grupları için takdir yetkisini kullanmalıdır. İnsan haklarına yakışır bir yaşam sağlayan asgari ücreti uygulamak için tüm araçları seferber etmelidir. İşçi temsilcileri, komisyonun ‘insana yakışır insan onuru’ düzeyinde asgari ücreti belirleme çalışmaları sırasında uygulanacak politikaları belirledi ve kamuoyuyla paylaştı. Üç işçi sendikası olarak 4 Aralık 2020’de kabul ettiğimiz ‘insan haklarına uygun asgari ücret’ talebinin arkasındayız. “

Personel bölümü gereksinimleri

Türkiye İşveren Sendikaları Federasyonu’nu temsilen görüşmeler (Baskı) Talepler aşağıdaki gibidir:

“Ücretler üzerindeki vergi ve prim yükünü OECD ortalamasının ve rakip ülkelerimizin üzerine indirmek, çalışanlarımız ve işverenlerimiz için nefes kesici bir adım olacak. Tek tip bir asgari ücret belirlemek, çalışanlarımız ve işverenlerimiz için bunu azaltmak her zamankinden daha önemli olacak.” . “

Siyasi partilerin tavsiyeleri

Öneriler siyasi parti liderlerinden geldi. CHP Başkanı Kemel Calderoslu, “Asgari ücret 3.100 DL olmalı ve vergiden düşülebilir olmalı” dedi.

İYİ parti lideri Meryl Akıner, asgari ücreti 3.000 liraya çıkarmayı ve brüt gelir olarak ödemeyi teklif etti.

HDP’nin planı 4.000 DL artırırken, geleceğin parti lideri Ahmed Dawoodoulu partisinin asgari ücret planını 3.300 DL olarak belirledi.

Asgari Ücret Net 2 BİN 324 LİRA

Asgari ücret şu anda işçi başına toplam 2 bin 943 lira, vergiler ve kesintiler düşüldüğünde net 2 bin 324 lira 71 kruvaziyer. Apartman işçileri için, sıradan işçilerden farklı olarak, net 2 bin 501 lira 55 gurudan hesaplanıyor çünkü gelir ve damga vergisi alınmıyor.

Asgari ücretin işverene toplam maliyetiİşçi başına 3 bin 458 lira. Bu toplam asgari ücret 2 bin 943 lira, 456 lira 17 guru sosyal güvenlik primi, 58 lira 86 guru işsizlik sigortası fonu.

READ  Son dakika ... 'Türk kuvvetleriyle savaşmaya hazırlanın,' Türkiye'den sonra cevap nedir!

Yıllara göre net asgari ücret rakamları aşağıdaki gibidir:

2019 Minimum Hız: 2 bin 20 dl
2018 Minimum Hız: 1603 TL
2017 Minimum Hız: 1404 TL
2016 Minimum Hız: 1300 TL
2015 Minimum Hız: 1 Ocak -949 DL, 1 Temmuz-1000 DL
2014 Minimum Hız: 1 Ocak-846 DL, 1 Temmuz-891 DL
2013 Minimum Hız: 1 Ocak-773 DL, 1 Temmuz-803 DL

Written By
More from Uluç Özoguz

‘Maskeye dokunduktan sonra gözlüğünüze dokunmayın’

Bir corona virüsü enfeksiyonu ile maske kullanımı zorunlu hale geldi. Ancak gözlük...
Read More

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir