Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Asab, Govit-19 hastalarına verilen ilaçlarla ilgili şüpheleri çözdü

Sağlık Bakanlığı Korona Viral Bilim Kurulu Üyesi ve Türkiye Tıbbi Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Derneği (KLİMİK) Başkanı. Dr. Asab, yeni tip korona virüsünü (Govit-19) tedavi etmek için kullanılan ilaçların kalp krizine neden olduğu iddiasının doğru olmadığını belirterek, “Tam tersine Kovit-19 tedavisinde kullanılan, vücutta donmayı artırabilen, damarları tıkayan, kalp krizi, felç gibi hastalıklara neden olan ilaçlar değildir.” Dedim.

Aralık 2019’da Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkmasından bu yana ölümcül bir küresel salgın haline gelen Govt-19 ile mücadele hız kesmeden devam ediyor.

Süreçte, Türkiye dahil pek çok ülkede geliştirilmekte olan ve yeni geliştirilen ve uygulamaya konulan aşı-19 aşısı, salgının sona ermesi için umut bulanıklığı olarak görülen lanse edilecek.

Öte yandan Sağlık Bakanlığınca hazırlanan kılavuza göre hastalar için kullanılan Covid-19 tedavi protokolü sınırları dahilinde bu işlemi evde geçirenlere ücretsiz ilaç ve tedaviye erişim imkanı sağlanmaktadır.

Ancak bu ilaçların bir kısmının hastalarda ciddi yan etkilere neden olduğu iddiası genellikle sosyal medya sitelerinde gündeme geliyor.

Profesör. Dr. Asaph, AA muhabirinin Govit-19 hastalarının tedavisinde kullanılan ilaçlarla ilgili sorularını yanıtladı:

Govit-19’a karşı yüzde 100 etkili bir ilaç var mı?

Ne yazık ki bu virüse karşı henüz yüzde 100 etkili bir ilacımız yok. Şimdiye kadar diğer virüsler veya diğer hastalıklar için geliştirilmiş ilaçlar tedavi amaçlı denenmiştir. Bunlardan bazıları virüsün laboratuvar ortamına etkisini de gösterdi. Ancak hastalar için kullanıldıklarında laboratuvarda olduğu kadar etkili değildirler.

Dünyada ve Türkiye’de erkekleri tedavi etmek için kullanılan ilaçların aynısı mı? Farklılıklar varsa nedenleri nelerdir?

Hastalık, 2 hafta süren 2 aşamalı bir hastalıktır. İlk hafta farklı tedavi yaklaşımları varken, her ülkenin ikinci haftada benzer bir tedavi yaklaşımı vardır. Batı ve Kuzey Avrupa ülkeleri ile Kuzey Amerika, virüsün solunum hücrelerinde çoğaldığı ilk etapta sadece ateş düşürücü ve analjezik ilaçlar kullanıyor, ancak semptomlar hafif ve akciğer hasarı yok. Bazı ülkeler Remdecivir ilacını bu evreye sahip kişiler için çok ciddiye almaktadır. Ancak Dünya Sağlık Örgütü, “Remtcivir’in etkili olduğuna dair hiçbir kanıtımız yok” dedi. Diyor.

READ  Evlerde kullanılan bu yöntem korona olasılığını azaltır

Ülkemizde ve diğer bazı ülkelerde virüsün olası yan etkilerinden dolayı favibravir ve orbidol gibi ilaçlar ilk hafta fazladan kullanılmaktadır. Ülkeler arasındaki bu fark genellikle yenidir ve tedaviyle ilgili bilimsel çalışmalar çelişkili sonuçlar verir. Çelişkili sonuçların en önemli sebebi çalışmalara dahil edilen hastaların ve çalışma protokollerinin birbirinden farklı olmasıdır. Bu, kullanımda değişikliklere neden olur. İkinci aşamanın oldukça kararlı olduğunu söyleyebiliriz. Hemen hemen her ülkede bağışıklık sistemini daha da güçlendiren ilaçlara yanıt vermeyenlere oksijen ve kortizon tedavisi verilmektedir. Akciğerler işini yeterince yapmasa bile makine desteklenmektedir. Bu noktada kan pıhtılaşmasını ve damar tıkanıklığını önlemek için aspirin türevleri ve diğer kan sulandırıcılar da kullanılır.

Türkiye’de Kovit-19 tedavisine kullanılan ilaç olmadan eczanelerden ulaşılabilir mi?

Şikayetleri azaltmak için ateş düşürücü ve analjezik vardır. Ancak yukarıda listelenen ilaçlar mevcut değildir.

İlaç sadece Covit-19 testi pozitif olanlara mı verilir? Akciğer tomografisi ile tanı konulan hastalarda da kullanılıyor mu?

Akciğer tomografisi ile uyumlu olan ve özellikle temas varsa başka bir nedeni teşhis edemeyen kişiler Covit-19 hastası olarak kabul edilir. Kesin tanı konmuş hastalarla aynı şekilde tedavi edilir.

“Ölüm oranı, dış cephenin kalbinde küresel olarak yüzde 4’tür, yüzde 1’in altına düşürülmüştür”.

Kullanılan tedavinin etkinliği nedir?

Belirli bir ilacın yüzde 100 etkili olmadığı söylendi. Ancak, faydalı terapi yaklaşımlarının hastaların iyileşme şansını artırdığı, mortaliteyi daha iyi önlediği ve bu anlamda enfeksiyon başlangıcına göre daha etkili olduğu söylenebilir. Ölüm oranı, salgının başlangıcında dünya çapında yüzde 4’ten bugün yüzde 1’in altına düştü.

Hastalığın seyrine göre uyuşturucu kullananlar ile kullanmayanlar arasındaki fark nedir? Tedavide daha önce hangi ilaçlar kullanıldı?

Bu soruya dünyanın farklı ülkelerinde ve Türkiye’de yanıt bulmak için iki karşılaştırmalı çalışma yürütülmektedir. Örneğin; Salgının başlangıcında birçok ülkede yaygın olarak kullanılan sıtma ilacı klorokin ile ilgili araştırmalar, farklı hasta gruplarında denenen ilacın etkili olmadığını ortaya koydu. Bu yüzden artık klorokin kullanmıyoruz. Bununla birlikte, favibravir ile ilgili bir dizi çalışmanın sonuçlarına bakmadan net bir cevap vermek mümkün değildir. Çok güçlü kanıtlar sağlamayan gözlemsel çalışmalar ve günlük uygulamalarımız bu ilacın kısmi bir etkisi olduğunu göstermektedir. Favibravir, Japonya’da influenza tedavisi için onaylanmış bir ilaçtır. Hamile hastalarda nadiren kullandığımız Lobinavir / Ridonavir, HIV-AIDS’i tedavi etmek için kullanılmaktadır. Bazı ülkelerde denenen ribavirin, hepatit C ve Kırım Kongo kanamalı ateşinde kullanılmaktadır.

READ  Pesakihir-Shivaspor maçı dünya konuştu! 'Görünmezler' Hakem Albert Ulosoy ise ...

“Hastalar fizyologlarının tavsiyelerine uymalıdır”

Bazı hastalar yan etkilerinden korktukları için Covit-19’u almak istemezler. İlaçlarını almayan hastalar nasıl zorluk yaşayabilir?

Hastalar doktorlarının tavsiyelerine uymalıdır. (Favibravir) İlk gün sabah ve akşam 8 tablet, sonraki günler sabah ve akşam 3 tablet. Çok fazla hap olduğu için aşırı doz olarak kabul edilir, aslında çok düşük bir dozdur. Favibravir, influenza virüsünün tedavisi için onaylanmış bir ilaçtır. Grip virüslerine karşı etkilidir ve grip tedavisinin bir ölçüsüdür. Çok yüksek seviyelere ulaşabilir. Bununla birlikte, herhangi bir hasta grubunda ve hastalığın herhangi bir aşamasında ne kadar etkili olduğuna dair henüz kesin kanıtımız yok. Çalışmalar devam ediyor. Başka bir alternatif tedavi olmadığından, başlangıçta hafif de olsa, hastalığı olan hastalar tarafından kullanılmasını öneriyoruz.

Tedavide kullanılan ilaçlarla ilgili ciddi yan etkilere dair raporlar var mı?

Az sayıda hasta hafif yan etkiler yaşayabilir. Favibravir nadiren mide bulantısı-kusma ve karaciğer testleri gibi ilacı kesmesi gereken yan etkilere neden olabilir. Kan incelmesi nadiren kanamaya neden olur, bu yüzden bunu kanama riski olmayan ve fayda bekleyen hastalara veriyoruz. Kortizon grubu ilaçlar hastalarda kan şekerini ve tansiyonu yükseltir.

“Terapiler kullanıyoruz, iyileşme sürecini kullanıyoruz”

Tedavide kullanılan ilaçların kalp krizine neden olduğu iddiası doğru mu?

Bugün kullandığımız ilaçlara cevabım; Hayır. Govit-19’u tedavi etmek için kullanılan bir ilaç değildir aksine vücudun donmasına ve kalp krizi, felç gibi hastalıklara neden olabilmektedir. Bu nedenle şiddetli prognozlu hastalar için kanı inceliyoruz.

İlaç kullanımı iyileşme sürecini hızlandırır ve kirliliği giderir mi?

Kullandığımız terapötik yaklaşımların iyileşme sürecini yavaşlattığına dair gözlemler ve çalışmalar var. Ancak maalesef herhangi bir kirlilik giderme verisi yok. Hastalığın tedavili veya tedavisiz yayılma riski semptomlardan sonraki günlerde azalır ve ilk hafta sonu kaybolur.

READ  Amerika Birleşik Devletleri'nde bir Govt-19 hastası, aynı odada oksijen tüpü ile tedavi edilen başka bir hastayı öldürüyor

İlaç tedavisi gören kişilerin tırnaklarının mor renkle bakıldığında parlak göründüğü söyleniyor, bu bilimsel olarak geçerli mi?

Evet, tedavide artık kullanmadığımız favibravir ve klorokin gibi ilaçlar tırnak yatağında ve tırnaklarda birikebilir. Biriktiği yerler ultraviyole ışıkta parlak görünür. Bu, ilacın zararsız özelliğidir.

Daha fazlasını görebilirsin

Written By
More from Uluç Özoguz

Amerika Birleşik Devletleri’nde bir Govt-19 hastası, aynı odada oksijen tüpü ile tedavi edilen başka bir hastayı öldürüyor

BBC’ye göre, saldırgan Jesse Martinez cinayet ve iğrenç suçlardan tutuklandı. Los Angeles...
Read More

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir