Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı: İmzalar imzalandı! Türkiye-Arnavutluk ilişkilerinde önemli anlaşma

Cumhurbaşkanı Erdoğan Ve Arnavutluk Başbakan Ramer, Cumhurbaşkanlığı Sarayında baş başa görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Arnavutluk’un müttefiki, Türkiye ve Arnavutluk’un dostu ve müttefiki olan Erdoğan, yüzyıllardır birlikte yaşadı, birlikte savaştı ve tarihin iki silinmez işaretidir.

Erdoğan, entelektüel yaşamdan mimariye kadar asırlık ortak tarihin izlerinin edebiyattan sanata her şeyde yaygın olarak bulunabileceğini, bugün Elboson’dan Kore’ye (Coris), Scotra’dan Vlor’a Arnavutluk’un her köşesinde ortak bir tarih ve kültür olduğunu ortaya koydu. Eşyalarının birçok izini görebildiğini söyledi.

Erdoğan, eski tarihten esinlenen bu ilişkileri güçlendirmeyi kendilerine yüklediklerini ifade etti:

“Başbakan Rama ile yaptığımız görüşmelerde ikili ilişkilerimizi detaylı bir şekilde ele aldık. Ziyaretimiz sırasında Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi Kurulmasına İlişkin Ortak Siyasi Bildiri’yi imzaladık. Böylece ilişkilerimizi stratejik ortaklık düzeyine taşıdık. Bu, işbirliğimizi daha da geliştirmemizi sağlayacak. Başbakan ile yaptığımız görüşmelerde bölgesel meseleleri ve ikili konuları tartıştık ve önümüzdeki dönemde siyasi, askeri, ekonomik ve kültürel alanların her alanında neler yapabileceğimizi tartışma fırsatı bulduk.

class = “cf”>

“Türkiye, Arnavutluk Halkı Ron Yayın”

Erdoğan, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı başkanlığını başarıyla yürüten Arnavutluk’un, Karadeniz Ekonomik İşbirliği Başkanlığını 1 Ocak’a kadar kabul ettiğini hatırlattı.

Bu önemli görevde Rama’ya başarılar dileyen Erdoğan, Arnavutluk’un 21 Eylül ve 26 Kasım 2019’da iki büyük deprem yaşadığını söyledi.

class = “cf”>

Erdoğan, her depremden sonra Türkiye’deki Arnavutların Türkiye’deki Arnavutlara yardım etmek için kaçtıkları afet ve gözyaşlarına kadar yaşadıkları tüm tesisleri seferber edeceklerini ve arama kurtarma operasyonlarından gelen diğer yardımları, bu evler için 522 konut yapılmasına karar verildiğini açıkladı.

Erdoğan, Tokyo’nun 23 Aralık’ta Arnavutluk’ta yapacağı deprem evlerinin temel atma törenini hatırlatarak, inşaatın Ağustos 2021’de tamamlanarak ihtiyaç sahiplerine teslim edilmesi konusunda ısrar etti.

Türkiye’de konut ve bu Arnavut yönetimi tehcirlerinin Erdoğan arasındaki birliğin yeni sembolü olduğuna inanılan depremde hayatını kaybeden Arnavutlara Allah rahmet ve yakınlarına başsağlığı diledi.

Erdoğan, Rama ile müzakereler ve hatta ekonomik ilişkiler bulduklarını değerlendirmek için bir fırsat, Türkiye’nin Arnavutluk’un dördüncü en büyük ticaret ortağı olduğunu vurguladı.

“Gelecekte tarihi çalışmalar yapmaya büyük önem veriyoruz.”

Toplam 3,5 milyar dolarlık yatırımla Arnavutluk’un en büyük yabancı yatırımcısı olduklarını ortaya koyan Erdoğan, kontrat hizmetlerini değerlendirerek şunları söyledi:

“Arnavutluk’ta faaliyet gösteren 600’den fazla şirket, yaklaşık 15.000 Arnavut kardeş istihdam ediyor. Önümüzdeki dönemde başta altyapı ve turizm sektörü olmak üzere Arnavutluk’taki yatırımları artırmayı planlıyoruz. Böylelikle ekonomik işbirliğimizi Osmanlı döneminden ortak kültürümüzü yansıtan yeni bir boyuta taşımayı planlıyoruz. Tarihi eserlerin taşınmasına büyük önem veriyoruz ve DICA aracılığıyla Arnavutluk’ta yaklaşık 20 milyon மில்லியன் 500’den fazla restorasyon projesi hayata geçirdik, Arnavutluk’taki tarihi Kurnool Camii, Scotra’daki en önemli Osmanlı kültür mirası alanı olan Kültür Bakanlarımızla birlikte. İnanıyorum. “

class = “cf”>

Erdoğan, görüşmelerin ana gündemlerinden birinin teröre karşı mücadele ve askeri ve savunma sektörlerinde işbirliği olduğunu vurguladı.

Fotoğrafla savaş

Erdoğan, FETÖ’nün her iki ülke için de tehdit oluşturan konu hakkında Arnavut yetkililerle anlaştığını söyledi:

“İki ülke arasındaki Fyton ilişkileri zehirlenmeye müsaade etmeyecek. Bu durumda Türkiye, Milli Eğitim Bakanlığı da dahil olmak üzere ilgili tüm kurumlarla özellikle Arnavutluk’un yanında. Ancak Tiran’daki Türk üniversiteleri yarın İstanbul Teknoloji Üniversitesi’nde başbakan olarak görev alacak.” Üniversite, gördükleri eğitim, 100’e yakın Arnavut dilinde eğitimimizdir. Eğitimdeki bu adımlar artık Türkiye ile Arnavutluk arasında çok güçlü bir adım atmaktadır. Umarım bu fikirler 25 Nisan’da yapılacak genel seçimlerde Arnavut ve Arnavut halkına fayda sağlar. “

Arnavutluk Başbakanı Eddie Rama’ya teşekkür eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Merak etmeyin, Yeşilköy Havaalanı ve Sanktep’te her biri iki ayda 1008 odalı 2 hastane yaptık. 150 oda ile ‘3 ay’ dedik tabii ki MR, ultrasonografi ve röntgen cihazları. İstanbul’da hastanelerde 18 ameliyathane var ve ameliyathane sayısı daha az olabilir. “

Arnavutluk Hastanesi

Erdoğan Yananmayagana’nın şu anda Arnavutluk hastanesinde bulunmadığına işaret eden Türkiye’den geçici bir doktor, Sağlık Bakanlığı gibi sağlık çalışanlarını, hemşireleri ve sağlık görevlilerini göndererek Türklerin eğitmen olarak Arnavutluk’taki sağlık ekibine nakledilmesi gerektiği bilgisini verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Arnavutluk’ta yapılacak hastanenin önemini vurgulayarak, “Umarım Arnavutluk bu hastaneyi en kısa sürede kendi halkına getirir ve biz buna daha çok vurgu yaparız.” Dedim.

Erdoğan, Arnavutluk’ta Marif Vakfı tarafından satın alınan üniversite hakkında şu değerlendirmeyi yaptı:

“İstanbul Teknik Üniversitesi, Arnavutluk’taki Marif Vakfı Üniversitesi’nin satın alınmasıyla orada kurulacak. Ancak böyle bir üniversitenin Arnavutluk’taki öğretim üyeleriyle kazandığı doğru ve hatta şu anda İstanbul Teknoloji Üniversitesi’nde 100 Arnavut öğrenci var. Ben kişisel bir başarıyım ve bu hareket neredeyse uygulamalarda. “

Sözleşmeler imzalandı

Anlaşmalar, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rama ile yaptığı basın toplantısı öncesinde iki ülke arasında imzalandı.

Türkiye Cumhuriyeti ile Arnavutluk Cumhuriyeti arasında sağlık ve tıp alanında işbirliği anlaşması Manasterle ile Sağlık, Sağlık ve Sosyal Güvenlik Bakanı eşi Bahret ve Arnavut Ochert arasında imzalandı.

Türkiye Cumhuriyeti ile Arnavutluk Cumhuriyeti ile Arnavutluk Eğitim Bakanı Jia Celsuk, Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Evis Kushi arasında eğitim alanında işbirliği anlaşması imzalandı.

İşbirliği, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nouri Erzoi ile Arnavutluk Kültür Bakanı Elva Margarita’nın imzaladığı Genel İmar ve Taşkın Koruma Teşkilatı’nda, Türkiye Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı, Arnavutluk Cumhuriyeti Vakıflar Genel Müdürlüğü, Schotra’daki camiye önderlik etti.

Belinda Pallu, Arnavutluk İnşaat, Altyapı ve Enerji Ajansı Bakanı ile Türkiye Cumhuriyeti ile Arnavutluk Cumhuriyeti arasında çevre ve şehir planlama alanında bir Mutabakat Muhtırası imzaladı.

Türkiye Cumhuriyeti ve Arnavutluk Cumhuriyeti, Arnavutluk Başbakanı Erdoğan tarafından ortak bir siyasi deklarasyonun oluşturulması konusunda üst düzey bir stratejik işbirliği konseyi anlaşması imzaladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı: Türkiye-Arnavutluk ilişkileri önemli anlaşma imzalandı

Erdönen’in Express Salonu Kurslarla Soğutuyor

Basın toplantısında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçilmesi komedi salonunda kahkahalara neden oldu. Erdoğan, Türkiye hastanesinin yardımıyla üç ay içinde açıklanacak. Arnavutluk Başbakanı Eddie Rama ilk üç ayın bugün bitip 7 Nisan’da biteceğine karar verince Erdoğan, “Seçimden önce bitecek” cevabını verdi. Başkanlık seçim komedisi toplantı salonunda kahkahalara boğuldu. Arnavutluk’ta seçimler 25 Nisan’da yapılacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı: Türkiye-Arnavutluk ilişkileri önemli anlaşma imzalandı

“Güçlü bir iradenin işaretini görüyoruz”

Delegeler arasındaki görüşmeler, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğindeki Arnavutluk Başbakanı Eddie Rama’nın ortak basın toplantısında yaptığı konuşmanın ardından gerçekleşti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ağırlama Temsilcisi ile Rama’ya teşekkür ederek, “Türkiye’yi ilk defa arkadaş olarak ziyaret ettim. Daha önce de buradaydım ama bu sefer Arnavutluk’un misafirperverliğiyle iki ülke ilişkilerinde yeni bir sayfa açması yönünde güçlü bir arzunun işaretini gördük.”

Rama, Arnavutluk’taki depremlerde Türk halkına verdikleri destekten dolayı teşekkür etti ve her zaman ülkelerinin yanında yer aldı.

Arnavutluk’ta meydana gelen depremden sonra yeniden yapılanma çalışmalarına dahil edilerek Türkiye ile Ramazan arasındaki dayanışmaya işaret ederek, “Türkiye ve Erdoğan’ın partisinin bu birliğin dostça sergilenmesi her zaman var olmuştur.” Dedim.

Rama, Kovit-19 patlamasında birçok ülkenin sınırlarını anma görevini kapattı ve bu zorlu süreçte bile patlamalar Türkiye’nin Arnavutluk’u desteklemeye devam etti.

“Türkiye’nin tıbbi yardımı bizim için çok anlamlı. Bugün konuştuğumuz konulardan biri de iki ülke arasındaki yakın işbirliği. Özellikle Türkiye’nin salgınla mücadelede Arnavutluk’a ve Arnavutluk’tan yardımları çok önemli.” Dedi. O konuştu.

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (Toki) tarafından Arnavutluk’ta inşa edilecek sismik konut projesine ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Rama, projenin Çevre ve Şehircilik Bakanı Murad Groom’un desteğiyle hayata geçirildiğinin altını çizdi.

Ziyaret sırasında Rama, daha önce ilan edilen stratejik ortaklığı kurumsal düzeyde daha da güçlendiren Konseyin kuruluşunun kaldırılmasına ilişkin ortak duyurudan, ülkeler ve Türkiye arasındaki yüksek düzeydeki stratejik işbirliğinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Arnavutluk Başbakanı Rama, “Bugün çok önemli bir adım attığımıza ve bu çabalar devam ederken, bütün Arnavutlar ve Türkler bunun olumlu faydalarını birinci elden göreceklerine inanıyorum.” Dedi. Dedim.

READ  Amerika Birleşik Devletleri'nde bir Govt-19 hastası, aynı odada oksijen tüpü ile tedavi edilen başka bir hastayı öldürüyor
Written By
More from Uluç Özoguz

Görüntüler damgalandı! Yakalandılar – News Millieth

6 Ocak’ta ABD Kongre binası içinde ve çevresinde şiddetli protestolar sırasında, Adam...
Read More

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir