Ev içi aşıda flaş gelişme. Sağlık Bakanı Bahredin Koka gece yarısı resmi açıklamayı yaptı

Görüşmenin ardından Sağlık Bakanı Bahredin Coca, yerel aşıya ilişkin açıklamalarda bulundu. Koca, “şu anda etkisiz hale gelen 3 aşı adayı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihazlar Şirketi (TİTCK) ile insan denemelerine başlama izni için başvuruda bulundu ve insan denemeleri için sahneye gelebilirler” dedi.

Coca, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, yerli aşıların son durumunu değerlendirmek için bakanlıkta başka bir toplantı yapıldığını söyledi.
Toplantıya katıldı
Proje Sahibi Öğretmenler, DIDCK Başkanı Ashok. Dr. Tolka Tolu, Türkiye Sağlık Enstitüsü (TÜSEB) Başkanı Prof. Dr. Erhan Octogan, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hassan Mandal ve bakanlık yetkililerinin hazır bulunduğunu söyleyen Coca, toplantının mevcut durumu değerlendirmek için aşı çalışmasının tüm bileşenlerini birleştirerek geleceğe yönelik stratejileri tartıştığını söyledi.
17 farklı aşı
Bakan Kocalar, Türkiye’de devam eden gelişme sürecinde 17 farklı aşı adayı ile şu bilgileri paylaştı:
“İnsan testi aşamasında olan pasif aşı adayımız, insan testinin ikinci aşamasına başlamak üzere.
FAZ 1 test aşamasındadır
Ek olarak, 3 inaktif aşı adayı ilk aşamada insan testi aşamasındadır. TITCK, insan testinden önce yapılan işleri araştırır ve insan testini onaylar. Şimdi, inaktif aşı adaylarımızdan 3’ü insan testi için onay için DTCK’ya başvurdu ve insan testine başlayabilecekleri aşamaya geldiler.
İzin başvurusu

Her iki adenovirüs bazlı aşı adayı da klinik öncesi aşamaları tamamladı ve Bakan Coca DITCK’ya başvurdu. “Dünyada ilk olan virüs benzeri partikül (VLP) aşı adayımız bir araştırma ürünü alma aşamasına geldi ve yakında insan testi için onay başvurusu yapmak üzere. Diğer aşı adaylarımız klinik aşamadan önce zaten çeşitli aşamalarda.” Bilgi verdi.
En iyi vazinleri alacaklar
Kocası, Türkiye’de aşı üretebilecek tüm tesisleri ve iyi üretim uygulamalarını (GMP) incelemek için sertifika sürecini tamamladığını söyledi:
“Şirketlerimiz aşı adaylarımızın uygulamalarını hızlandırmak için tüm potansiyelleriyle çalışmaya devam ediyor. Ülkemizin bilimsel kabiliyeti her türlü aşı için araştırma ve geliştirme faaliyetleri yürütebilecek niteliktedir. Ülkemizin tıbbi araştırma deneyimi, aşı adaylarımızın insan testi aşamasında değerlendirilmesi seviyesindedir.” Umarım altyapı ve onun çabaları bize en iyi aşıları getirecektir. Halk, aşı adaylarımızın yaygın olarak ulaşılabilir olması için tüm kaynaklarını seferber etmiştir. “

READ  Corona virüsü şüphesi, ciğerlerinden ceviz çıktı!
Written By
More from Uluç Özoguz

Masumalar Apartmanı 14. Bölüm Fragmanı? İpi eliyle çekiyor! Felaketinize aceleyle hazırlandı

Çiçek Apartmanı 13. Son bölümde; Şikayet üzerine tutuklama emri çıkaran polis ekibi,...
Read More

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir