İstanbul’da büyük tehlike bekleniyor! Sivrisinek artışı ve hastalık uyarısı …

Barajlarda su seviyesine maruz kalan bataklıklar ve küçük göletler Sivrisinek Bunun larvaların üremesine elverişli bir ortam yaratacağı söylendi.

Profesör, Direktör, İklim Değişikliği ve Politika Merkezi, Ponnasi Üniversitesi. Dr. Levant Gurnas, “Barajlarımız çok düşük seviyededir ve umarız böyle olmaz. Ancak yaza doğru bu seviyedeyse su çekildikten sonra ortaya çıkan ovalar vardır. Bunlar az su ve bol toprak olan alanlar. Sivrisineklerin üremesi için ideal yerlerdir.” Dedi ki. Profesör. Dr. Zor. “Maalesef bu sivrisinekler doğamızda pek bulunmuyor. Batı Nil Virüsü, Zika “Biraz daha doğamıza girebilir ve sonunda en büyük düşmanlarımızdan biri olan sıtma gibi hastalıklara neden olabilir.”

“Yaz Öncesi için büyük tehlike”

class = “cf”>

İstanbulUzmanlar, barajın doluluk oranının yüzde 20.93 ile 20 yılın en düşük seviyesine düştüğü konusunda uyarıda bulundu. Profesör, baraj suyunun çekilmesi sonucu oluşan bataklıklar ve küçük göletlerin sivrisinek larvaları için yaşam alanı haline geleceğini söyledi. Dr. Levant Gurnas şunları söyledi:

“Barajlarımız çok düşük seviyede ve öyle kalmayacağını umuyoruz. Ancak yaza doğru bu seviyelerde olursa su çekildikten sonra ortaya çıkan düzlükler var. Bunlar az su ve çok toprak olan alanlar. Su, yeraltı suyu olduğu için kullanılamaz hale geliyor ya da biz buna canlı su diyoruz çünkü bu barajlardan su almayı durduracak bir sağlık tehlikesi yaratıyor, bu yüzden oradaki sığ göletlerde olacak. İstanbul çevresindeki bu göletler uzun süre sivrisinek üreyecek. Bu sivrisinekler doğamızda Batı Nil virüsü ve Zika gibi hastalıklar kadar yaygın değildir, biraz daha doğamıza girebilir ve sonunda en büyük düşmanlarımızdan biri olan sıtmayı bulabilirler, bunlar önümüzdeki yaz büyük tehlikelerdir.

“Moskova nüfusunda keskin bir artış var”

Profesör, hava sıcaklığının sıfırın altına düşmemesi nedeniyle larva ve sivrisinek sayısının artacağını söyledi. Dr. Kurnas, “Sivrisinekler yumurtalarını bıraktıkları ortamda veya durgun suların yakınında ürerler. Ayrıca bu su kışın kar tutmazsa sivrisinekler kışı geçirebilirler. Buradaki korkutucu senaryo, İstanbul, İzmit ve İzmir gibi yerlerdeki sıcaklığın asla sıfırın altına düşmemesidir. Sıcaklık düşmezse bu yumurtalar kışı geçirir ve kışı geçirdikten sonra Mart ayından itibaren bu sivrisinekler üremeye başlar. Mevsime üreme yoluyla başlarlarsa, sivrisinek sayısında büyük bir artış olacaktır. Maalesef iklim değişikliği de bizi bu duruma çekiyor ”dedi.

İstanbul'da beklenen en büyük tehlike.  Sivrisinek artışı ve hastalık uyarısı.

“Şimdiye kadar gördüğümüz en kötü özellikleri görmeye başlayacağız.”

class = “cf”>

Fen Fakültesi, İstanbul Üniversitesi, Biyoloji Bölümü Dr. Öğretim üyesi Fatih Digmen, sivrisineklerin enfeksiyon riskini artırdığını söyledi:

class = “cf”>

“Su azalması ve iklim değişikliği nedeniyle yağışlarda meydana gelen değişiklikler nedeniyle farklı türlerle karşılaşmaya başlıyoruz. Özellikle İstanbul’u düşünürsek, İstanbul’da daha önce hiç görmediğimiz sivrisinek türlerini sık sık görmeye başlıyoruz. Kuraklık nedeniyle mikro habitatların ortaya çıkması bu durumu çok kolaylaştırıyor. Kontrol edebilir. Bu alanlar için Balık Sivrisineklerin sayısı, atılarak veya farklı mücadele yöntemleri kullanılarak azaltılabilir. Göl ekosistemi ortadan kalktıkça, küçük su parçaları ortaya çıkıyor. Balıkların beslenmesi veya biyolojik faktörler ortadan kaldırılacak ve bu küçük birikintiler larvalar için daha uygun bir üreme alanı haline gelecektir. Bunlar gerektiği gibi takip edilmezse, büyüyen sivrisinek türleri Batı Nil virüsü ve Zika gibi hastalıkların taşıyıcıları haline gelebilir. “

Fathi Dikmen, “Türkiye’nin kuzey noktalarının güneyden ısınmaya başlaması tehlikelidir. Sonuç olarak İstanbul’umuz için bulaşıcıdır. Fiziksel hastalık “Taşıyan zararlılarla mücadele etmek için planlar yapmalıyız” dedi.

İstanbul'da beklenen en büyük tehlike.  Sivrisinek artışı ve hastalık uyarısı.

READ  Burak Yalmas'tan şaşırtıcı Mesut zil yanıtı!
Written By
More from Uluç Özoguz

Bakan Avuşoğlu’ndan AB ile kritik görüşme

Brüksel’deki görüşmelerin ardından Savoyulu, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi...
Read More

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir