Katar, Suudi Arabistan, Türkiye ve İran ile ilişkilere mesaj verdi

Katar Dışişleri Bakanlığı Terörle Mücadele Özel Temsilcisi El Kaide, Suudi Arabistan veya Türkiye Doha Yüksek Lisans Enstitüsü’nde yaptığı konuşmada, İran ile ilişkilere müdahale etmeye hazır olduğunu vurguladı.

İran, Kahdane, Katar, Suudi Arabistan – Suudi Arabistan veya Türkiye arasındaki hafifletme ve arabuluculuk gerilimleri sorulduğunda aşağıdaki cevapları verdi:

“Uluslararası ilişkilerin temel ilkesi olan rıza ilkesine dayanmaktadır. İki ülkenin Katar’ı arabulucu olarak görmesi mümkündür” dedi.

Suudi Arabistan, Türkiye ve İran gibi bölgenin önemli ve en büyük ülkeleri arasında dostane ilişkilere sahip olmak herkesin çıkarına. ” Formda konuştu.

Türk dışişleri bakanı “köprüden geçmek” istediklerini söyledi

Katar Dışişleri Bakanı Muhammed bin Abdurrahman Al Sani, Körfez krizini sona erdirdi, 41. Körfez İşbirliği Konseyi’nin (KİK) 8 Ocak’taki zirvesinin ardından, Türkiye’nin Türkiye ile bölgedeki diğer ülkeler arasında köprüler kurmasının ardından Katar’ın El Cezire Kanalı. Stratejik bir dostluğumuz var “dedi.

Türkiye’nin Sani bölgesi ile ilişkilerine katkıda bulunmak istediklerini söyleyen Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

“Türkiye ve diğer bazı ülkelerdeki ikili çatışmalara gitmek Katar’da bunlarla ilişkilendirilmemelidir. Katar ile bölgedeki diğer ülkeler arasında Türkiye ile bir köprü görmek istiyorsak, Katar’ın bu rolü her konuda çoktan kabul etmiş olmasından memnuniyet duyarız.”

Körfez krizini sona erdirmek için 41. Körfez İşbirliği Konseyi (GCC) zirvesi 5 Ocak’ta Suudi Arabistan’ın Al-Ula kentinde yapıldı.

Suudi Dışişleri Bakanı Faysal bin Farhan el-Suud, zirve sonrası düzenlediği basın toplantısında, 41. KİK zirvesinde Katar’a yaptırım uygulayan ülkelerin Doha ile diplomatik ilişkilerini yeniden kurduğunu ve ambargonun kaldırıldığını duyurdu.

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Mısır 5 Haziran 2017’de Katar ile tüm diplomatik bağlarını kesti ve ülkeye “terörist grupları desteklediği” iddiasıyla yaptırım uygulamaya başladı.

Katar bu ülkelerin tüm iddialarını yalanlasa da Körfez bölgesinde krize neden oldu.

READ  வாழ்க | Fenerbahçe - Başakşir
Written By
More from Uluç Özoguz

Raporu Sergan Yalan’dan değiştir

Beşikta teknik direktörü Sergan Yalon maçın sonunda yaptığı açıklamada, Süper Lig’de Gostep’i...
Read More

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir