Korona tedavisinde devrim yaratan antikor ilacı: Anında bağışıklık sağlar

Çin’de Aralık 2019’da ortaya çıkan corona virüsü, küresel tahminlere göre şu ana kadar 80 milyondan fazla insanı enfekte etti. Salgın sırasında 1.7 milyon kişi öldü.

İkinci enfeksiyon dalgası ve mutasyona uğramış virüs gibi endişeli ilerlemeler durmuyor. ABD’de Pfizer-Bioentech ve Moderna’dan aşılar mevcuttur. Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) ve Avrupa İlaç Kurumu (EMA) onaylı vaatler, mutasyonlara karşı çalıştıklarını ve yan etkilerin sorgulanmaya devam ettiğini gösteriyor.

Bu kez dünya evi sert tedbirlerle kapatırken İngiltere’den de olumlu haberler geldi. İngiliz uzmanlar, corona virüsüne karşı anında bağışıklık sağlayan antikor tedavisi üzerinde çalışmaya başladı. Uzun süreli koruma sağlayan bu ilacın aşıya geç kalan yüzbinlerce kişinin hayatını kurtarması bekleniyor.

AstraZeneca Boss

Çalışma, University College London Hospital (UCLH) ve Astrogeneca tarafından Birleşik Krallık’taki National Institutes of Health ile ortaklaşa yürütülmektedir. AZD7442 adlı bir antikor ile yapılan bu ilaç, corona virüsü ile enfekte bir kişi tarafından enfeksiyonu önlemek ve ciddi yan etkilere sahip olmak için kullanılmaktadır. Virüsün hızla yayılmasını önlemek için ilacın hastanelerde, huzurevlerinde ve üniversitelerde acil durumlarda kullanılabileceği öne sürüldü.

6 ay – 1 yıl arası koruma

6 aydan 1 yıla kadar sürmesi beklenen ilaca yönelik ilk test, aralarında sağlık profesyonelleri ve üniversite öğrencilerinin de bulunduğu 10 gönüllüden oluşan bir ekiple gerçekleştirildi. Storm Chaser adlı yeni bir klinik çalışmada, ilacın dünya çapında 1125 gönüllü üzerinde test edilmesi planlanıyor. Katılımcılara iki doz ilaç verilir.

‘En güçlü silaha sahip olacağız’

Dr. Catherine Hoolihan, çalışmanın uzun süreli tedaviye ihtiyaç duyan hastaların yanı sıra HIV ve kanser hastalarını da içerdiğini söyledi.

Dr. Hoolihan, “Antikor bileşiğinin virüsü etkisiz hale getireceğini biliyoruz” dedi. Enjeksiyon yöntemi ile kullandığımız bu tedavinin corona virüsü bulaşmış ve aşı yaptırmada gecikenlere anında koruma sağlayacağını umuyoruz. “Bu yöntemin işe yaradığını ispatlayabilirsek, corona virüsle mücadelede çok güçlü bir silaha sahip olacağız.”

READ  Masterkef Türkiye rakipleri kötü haber verdi: Son mücadelesini soludu, hayatını kaybetti!

İlgilenebilirsinModerna aşısının yan etkisi: Dolgunun iltihaplanması

İlgilenebilirsinAşılar Farklı sorular aynıdır: hangisi daha iyi?  İşte Biotech, Moderna ve AstraZeneca'nın artıları ve eksileriAşılar Farklı sorular aynıdır: hangisi daha iyi? İşte Biotech, Moderna ve AstraZeneca’nın artıları ve eksileri

Written By
More from Uluç Özoguz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir