Son Dakika Haberi … Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Irak Başbakanı Kazmi’den ortak mesaj

Cumhurbaşkanı Tayyip ErdoğanAçıklamaları aşağıdaki gibidir:

Türkiye’nin onlara her seferinde verdiği desteği vurgulamak isterim. Görüşmelerde ikili ve bölgesel ilişkilerimizi tartıştık.

Tüm Iraklıları kendi kardeşimiz olarak görüyoruz. Bay. Kazami ile ortak düşmanımız DEAŞ, PKK ve FETÖ ile mücadelemizi sürdürmeye karar verdik.

Türkiye’nin Irak’ta işbirliğinin artırılmasına yönelik görüşleri ile dayanışmamızı teyit ettik. Ayrılıkçı örgüt, halkı hedef aldı ve saldırılarıyla vahşi yüzünü gösterdi ve kime hizmet ettiğini ortaya çıkardı.

Irak makamlarının PKK’ya yönelik eylemlerini takdir ediyoruz. Türkiye ve Irak kardeşlerimiz doğrultusunda meşru müdafaa hakkımızı destekliyoruz.

Bu bölgeye kan, gözyaşı ve yıkımdan başka bir şey getirmeyen bu cani çeteleri ortadan kaldırana kadar savaşmaya devam edeceğiz. Dasha’nın tahrip ettiği Kerkük Sehan petrol boru hattının tamamlanmasını ve Kerkük petrolünün bir an önce dünya pazarlarına ulaştırılmasını istiyoruz.

İklim değişikliği, artan talep ve kuraklık nedeniyle teknolojinin sunduğu fırsatlardan en iyi şekilde yararlanmak gerekli hale geldi. Ülkemiz çevre uygulamalarıyla suyun verimli kullanılması konusunda önemli mesafeler kat etmiştir.

class = “cf”>

Yorumlarımı bitirdiğimde, harika arkadaşlarıma beni Türkiye’de ağırladıkları için sevinçlerimi dile getirmek istiyorum.

Irak Başbakanı Mustafa Kazmi konuşmasında şu açıklamaları yaptı:

Türkiye ve Irak’ın kıymetli ortaklarından Kumhurbaskan’da bir dizi konuyu ele alıyoruz.

Irak, komşularıyla her zaman iyi ilişkiler kurmak isteyen bir ülke. Ortak çıkarlara saygılı yaklaşarak komşu hiçbir ülkede sorun yaşamak istemiyorum.

Türkiye’nin Ortadoğu’da önemli bir ülke olarak kilit ekonomik ortaklarımızdan biri olması noktasında.

class = “cf”>

Bu deneyimin devamı Türkiye’deki yetenekli ve yetenekli firma Arsulamaktayas ile olan tecrübemizdir ve Türkiye ile gerçek bir işbirliği duygusu geliştirmek istemiyoruz.

Irak’ın kapıları tüm Türk iş insanlarına ve yatırımcılara açıktır. Türkiye Cumhuriyeti’ne, Hükümete ve Cumhurbaşkanı’na özellikle Irak’ta yaralı personelimize gösterilen imkanlar ve faydalar için teşekkür ederim.

Türkiye bir destek paketi açıkladı ve bu desteği yakın gelecekte hayata geçirmek istiyoruz. Su konusunda vatandaşlarımızın ve halkımızın ihtiyaçlarını karşılayan bir yaklaşımla su yönetimini kurmak istiyoruz.

Dash gibi bölgeye zarar veren kuruluşlara karşı birlikte çalışmak istiyoruz. İki gün önce bazı terörist gruplar kuzey Irak bölgesindeki Kürt yönetimine sızmaya çalıştı ve güvenlik güçlerimizle çatışmalar çıktı.

Bugün Türkiye ile bazı anlaşmalar sunuyoruz. Türkiye son zamanlarda Irak için bir cumhurbaşkanı bekliyor.

Görüşmenin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Stratejik konsey toplantımızı Irak’ta yapacağız. Bu sorun çözüldüğünde Irak’a gideceğiz” dedi.

READ  Çanlar Trump için çalıyor: O işten çıkarılma gündeminde!
Written By
More from Uluç Özoguz

Erdoğan’ın ardından Cengiz Holding’in reklamı da yakalanmadı

Hükümetten gelen ihalelere sık sık tepkilere odaklanan Cengiz Holding, bu kez YouTube’da...
Read More

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir