Son dakika … Profesör. Dr. İlhan Bağaş, ambulans uçağı Türkiye’ye getirildi

Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşıyor ve kanseri tedavi ediyor TürkiyeDevam etmek isteyen bir Türk folklorcu Profesör. Dr. İlhan Paşöz (98) Sağlık Bakanlığı’na ait ambulans hava yoluyla Ankara’ya getirildi. Profesör. Dr. Şair Enver Koke, memleketine dönmenin sevincini yaşayan Poges, “Olay işçilerinin mutlu şarkısı, pis kokunun dostluğu, Türkiye’nin dostça selamlarısın” dedi.

Amerika Birleşik Devletleri’nde uzun yıllardır Kanser Tedavisi Profesörü. Dr. Alhan Bağdat’ın durumu son 2 yılda kötüye gitti. Profesör. Dr. Alhan Bağdat geçen Ağustos ayında yataktan kalktığında kaburgaları kırıldı. O zamandan beri, profesör yataktan kalkamıyor ve enfeksiyon nedeniyle tedavide zorluklar yaşıyor. Dr. İlhan Bağaş, Türkiye’de tedavisine devam etmek istediğini söyledi. Profesör. Dr. Daha sonra Türk Sağlık Bakanlığı’na iade taleplerine yanıt verilmesi için baskı yaptı. Bakanlık ambulansı önceki gün ABD’ye uçak Gönderildi. Profesör. Dr. Uçağı taşıyan Elon Bagh Ambulansı Indianapolis’ten Türkiye’ye uçtu. Uçak bugün Ankara Essenpona Havalimanı’na indi. Sağlık görevlilerinin karşıladığı uçakta bulunan Bagus, sedye ile ambulansla götürüldü.

Hurriyat duyurmuştu ... Profesör.  Dr.  İlhan Bağaş, ambulans uçağı Türkiye'ye getirildi

class = “cf”>

Basına bir rapor veriyor, Profesör. Dr. Pzt. Konuşamayacağını söyleyerek çok yorgun Profesör. Dr. Bağus, tedavi için Ankara Şehir Hastanesi’ne kaldırıldı.

ÜSTÜN HİZMET ÖDÜLÜ

class = “cf”>

1921 yılında Sivas’ta doğdu. Prof. Dr. Alhan Fagus önce California Üniversitesi’nde ve daha sonra 1960’larda geldiği Bloomington’daki Indiana Üniversitesi’nde ders verdi. Türkiye’de Billkent’ten emekli olduktan sonra, Van Gogh yüzyıl üzerine yaptığı araştırmalar ve Bağdat Stanford Üniversitesi ile Türk halkına dersler vermiş ve bölgedeki yaşam kültürü üzerine yazdığı kitaplar en önemli Türk folkloru olarak bilinmektedir.

Hurriyat duyurmuştu ... Profesör.  Dr.  İlhan Bağaş, ambulans uçağı Türkiye'ye getirildi

Profesör, Türk halk edebiyatının en önemli isimlerinden biridir. Dr. Askerlik hizmetinden sonra Ford Vakfı’ndan bir bağışla Amerika Birleşik Devletleri’ne taşındı. Kaliforniya Üniversitesi ve Berkeley’de araştırmacı olarak çalıştı. Indiana Üniversitesi’nde Ural-Altay Dilleri Bölümü’nde öğretim görevlisi ve 1981’de Indiana Üniversitesi’nde Türk Çalışmaları Programı Direktörlüğü yaptı. Amerikan Halk Topluluğu Kütüphanesi üyeliğine atandı. 1987 yılında Indiana Üniversitesi’nden emekli oldu. 1998 yılında Türkiye’ye döndü, burada Türk halk edebiyatı ve Bilkent’in üç yılını Von Centennial Üniversitesi’nde okudu. Türk halk alanında uluslararası bir üne sahip olan Bağuş, halk kitapları, halk şairleri çalışmaları ve sözlü halk edebiyatı koleksiyonları bulundurmaktadır. Bagaz 1996’da Nazareth Hoca Onur Ödülü’nü, 1997’de Kültür Bakanlığı Özel Ödülü’nü ve 2000’de Lahey Pectos Vadisi Dostluk ve Barış Ödülü’nü aldı.

Hurriyat duyurmuştu ... Profesör.  Dr.  İlhan Bağaş, ambulans uçağı Türkiye'ye getirildi

class = “cf”>

(Hızlandırın Hurriyat yazarı Doğan, Profesör İlhan’ın tedavisine devam etmek için Türkiye’ye dönmek istediği 28 Aralık’ta gündeme geldi.)

READ  Hava durumu ... "Kar geliyor" (Bugün hava nasıl?)
Written By
More from Uluç Özoguz

Beşikta’da 5 isim için veda planı … her şey Monsuki için! | Son dakika BJK değişim mesajı

Transfer dönemi yaklaşırken Beşiktaş yönetimi hareketli günler bekliyor. Siyahların ve beyazların sınırları...
Read More

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir