Son Dakika: Yeni Tehlike! Tüketmeden önce tekrar düşünün! Haberler

Yeni tehlike! Tüketmeden önce tekrar düşünün!

Türkiye’deki toplam ölümlerin yüzde 86’sının kronik bulaşıcı olmayan hastalıklardan kaynaklandığı tahmin edilmektedir. Bunların yüzde 47’si kalp hastalığından kaynaklanıyor. Türkiye, iskemik kalp hastalığı (yüzde 22) ve serebro-vasküler hastalığı (yüzde 15), kalp hastalıkları da dahil olmak üzere toplam yüzde 37’lik bir oranla en yaygın iki ölüm nedeni olarak görüyor.

Bu hastalıkların her ikisinde de Türkiye, Tıp Fakültesi Dekanı, Üniversite Vakfı ve Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı başlığı altında toplanan kardiyovasküler besmialeme giderek daha fazla ağırlık veriyor. Ramazan Ostemir’e göre, “2000 yılında 102 bin 386 erkek ve 103 bin 071 kadın kalp hastalığından ölmesine rağmen, sayı 2020’de sırasıyla 175 bin 663 ve 144 bin 297, 2030’da ise 235 bin 567 ve 180 bin 530 olacak.” , “Dedi.

“Ölüm nedenleri bir numara”

Kalp hastalığının dünyada ve ülkemizde önde gelen ölüm sebebi olduğunu hatırlatıyor Profesör. Dr. Türkiye Kalp Hastalıkları İstatistik Kurumu’na göre Avrupa’daki altı ölümün yüzde 45 ila 75’ini erkekler oluştururken, Avrupa’daki tüm ölümlerin yüzde 38’inden fazlasını ve şimdiye kadarki en yüksek oran olan yüzde 39,9’unu (kadınlarda yüzde 44,4 ve erkeklerde yüzde 36,2) oluşturuyor. “Dedi. Dedim.

TEKHARF 2007-2008 tarama verilerine atıfta bulunan Prof. Dr. Ostemir, Türkiye’de kalp hastalığının 1990’dan bu yana her yıl yüzde 6,4 arttığını söyledi.

“Önümüzdeki 20 yıl içinde bu oran kadınlarda yüzde 120’ye, erkeklerde yüzde 137’ye yükselebilir.”

50 yaş üstü grupta kalp hastalığı 1990 yılına göre yüzde 80 arttı. Dr. “Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, önümüzdeki 20 yıl içinde kalp hastalığı ölümlerinin kadınlarda yüzde 120, erkeklerde yüzde 137 artacağı tahmin ediliyor. Teckhorf 2012 verilerine göre, ülkemizde akut vakalar da dahil olmak üzere yaklaşık 120.000 bilinen vakada yılda yaklaşık 420 bin kardiyovasküler hastalık meydana geliyor. 180 bin yeni ağır vaka, 120 bin sessiz olay ve yeni kronik kalp hastalıkları. 100 bin civarında kalp krizinden ölüm, Avrupa’daki ölüm oranlarından daha yüksek olan yılda yüzde 32’ye tekabül ediyor.

READ  Son Dakika Haberleri ... Trump seyahat kısıtlamalarını kaldırdı

Profesör. Dr. Ramazan Ostemir, hastanedeki ölüm oranının yüzde 15 civarında olduğunu söyledi.

Önerilen ve Sınırlamalar Sınırları

Kalp sağlığını olumsuz etkileyen faktörlerden biri yetersiz beslenmedir. Profesör. Dr. Ostemir, “Bu araştırma, belirli yiyecek ve besin maddelerinin, 45’ten fazlasıyla ilgili olan kalp krizinden (CMD) ölme riskini ne ölçüde etkilediğine dair bir fikir veriyor.

Tüketilmesi önerilen yiyecekler; Fındık, ceviz, badem ve tohumlar, deniz ürünleri, sebzeler, meyveler, kepekli tahıllar (arpa, darı, kinoa, bulgur, esmer pirinç vb.) Ve doymamış yağlar (zeytinyağı ve kanola yağı). Öte yandan sodyum (tuz tüketimi, soya sosu, şişelenmiş salata sosu ve barbekü sosu gibi), işlenmiş etler (sosis, jambon, salam gibi) ve şekerli içecekler düşük tutulmalıdır.

Kardiyovasküler sağlık için yeni risk: Hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağı ile kahve tüketme konusundaki son popüler eğilim üzerine Profesör. Dr. Ramadan Ostemir, “Amerika’nın en değerli dergilerinden birinde yayınlanan bir meta-analizde, hindistancevizi yağı ile yapılan 16 çalışma, hindistancevizi yağının LDL yağ (kötü yağ) oranını önemli ölçüde artırdığını ve iyi yağ olan HDL oranını artırdığını, Yağın kalp hastalığı için sağlıklı olmaması ve doymuş yağ asitleri içermesi nedeniyle kullanımının azaltılması önerilmektedir.Genellikle kilo vermek için kullanılan hindistancevizi yağının zayıflama ve glisemi kontrolüne etkisi olmadığı vurgulanmaktadır.

Haftada en az 2 gün egzersiz yapın

Egzersiz, kalp hastalığına yakalanma riskini azaltır ve mevcut kalp hastalıklarının daha da kötüye gitmesini önlemeye yardımcı olur. Dr. Zdemir şöyle devam etti: “Yüksek tansiyon gelişme riskini de azaltır. Yüksek tansiyonu olan bazı kişilerde tansiyonu düşürür. Yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL) veya” iyi “kolesterolünüzü yükseltir. Düşük yoğunluklu lipoprotein (LD) .L) veya “kötü” kolesterolünüzü düşürür, trigliserit düzeyini düşürür, kan dolaşımınızda kalbinizi zorlayabilen, kalbinizin ve ciğerlerinizin daha verimli çalışmasına yardımcı olan ve vücudunuzun egzersizden yararlanmak için zorlanmasına neden olan fazladan kilo vermenize yardımcı olan bir tür yağ. Size iyi geliyor CDC ve American Heart Association, haftada 4 ila 5 gün en az 30 dakika orta yoğunlukta aerobik aktivite ve haftada en az 2 gün orta ila yüksek yoğunluklu kas güçlendirme aktivitesi önermektedir. Hızlı yürüyüş, yüzme, dans, bisiklet aktiviteleri yapabilir.

Written By
More from Uluç Özoguz

Bakır fiyatları 2013’ten bu yana en yüksek seviyede

8 yılın en yüksek seviyesinde fiyatlandırıldı Bakır poundu yılın ilk haftasında 70...
Read More

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir