Tüm gözler şu önemli mesaja döndü: 14 günlük sokağa çıkma yasağı emri, iki haftalık tam kapanış?

Alınan son kontrol kararları aşağıdaki gibidir;

İçişleri Bakanlığı, valilere gönderilen “sokağa çıkma yasağı kısıtlamaları” genelgesi çerçevesinde sokağa çıkma yasağının hafta içi 21.00-05.00, Cuma günleri 21.00-05.00 saatleri arasında uygulanacağını açıkladı. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki kabinede yeni kararların alındığı hatırlatıldı.

Erdoğan, corona virüs faaliyetlerinin İçişleri Bakanlığı’ndan bir genelge ile kısıtlanacağını ve Salı gününden itibaren uygulanacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı yeni tedbirler arasında; “Hafta içi her gün 21: 00-05: 00 arası sokağa çıkma yasağı uygulanacak. Restoranlar kabin içi hizmetler dışında hizmet veremeyecek. Hafta sonları sokağa çıkma yasağı uygulanacak. 65 yaş ve altı vatandaşlar toplu taşıma kullanamayacak.

65 yaş üstü ve 20 yaş altı kişiler toplu taşıma araçlarını kullanamazlar. HES kodu ile alışveriş merkezlerine ve mahalle pazarlarına erişin.

Korona virüsü (Govt 19) enfeksiyon riskini halk sağlığı ve kamu düzenine dayalı olarak yönetmek, sosyal izolasyonu sağlamak, vücut mesafesini korumak ve hastalığın bulaşma oranını kontrol etmek için sahip olduğumuz kısıtlı sosyal yaşam süresinin temel ilkeleri ile temizlik, maske ve mesafe kuralları. Sahada uyulması gereken kurallar ve prosedürler;

Başkanımızın talimatları doğrultusunda Sağlık Bakanlığı ve Korona Viral Bilim Kurulu’nun önerileri belirlenir ve uygulanır. Şu anda corona virüs enfeksiyonunun dünya genelinde, özellikle de Avrupa’da yayılmasında hızlı bir artış var ve ülkemizde hasta ve hasta sayısında artış var. Bu kapsamda 30.11.2020 tarihinde Cumhurbaşkanımız başkanlığında toplanan Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nde alınan kararlar doğrultusunda;

Yeni bir karar alınana kadar sokağa çıkma yasağı emri hafta sonları cumartesi ve pazar günleri dahil cuma günleri saat 21: 00’den başlayıp pazartesi 05: 00’de sona erecek.

İlk uygulama olarak tüm vatandaşlarımıza 04.12.2020 Cuma saat 21: 00’de başlayıp 07.12.2020 Pazartesi günü saat 05: 00’da sona erecek sokağa çıkma yasağı getirilecek ve bu uygulama önümüzdeki hafta sonları da devam edecektir.

READ  İngiltere'de Corona virüsü mutasyonu hayali! DSÖ, ülkelerin birer birer durdurulduğu konusunda uyardı

Sokağa çıkma yasağı düzeninde ekte adı geçen yerler ve şahıslar üretim, üretim, tedarik ve lojistik zincirlerinin devamlılığı ve sıhhi, tarım ve ormancılık faaliyetlerinin devamlılığının sağlanması için kontrolden muaf tutulacak.

Written By
More from Uluç Özoguz

Bakan Coca’nın korona virüs aşısı ile ilgili ‘aracı kurum’ iddialarına yanıtı

Bakan Coca, Twitter hesabından yaptığı açıklamada şu açıklamaları yaptı: * Aşı tedarik...
Read More

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir