Türkiye 2021 menkul kıymet tahsis yasasını veto etti

ABD Başkanı Donald Trump, 2021 Ulusal Güvenlik Akreditasyon Yasası (NDAA) da dahil olmak üzere güvenlik kurumları tarafından Türkiye’nin S-400 füzelerine yönelik 740 milyar dolarlık savunma bütçesine yönelik yaptırımların önünü açmak için tasarıyı veto etti.

Tasarı Kongre’ye yeniden sunulacaktır. Ancak Trump’ın veto hamlelerinin Türkiye’ye yaptırım getireceğini söyledi.

Yaklaşık iki hafta önce ABD Senatosu, 13 84’e karşı Kuzey Akım 2 boru hattı ve Rus S-400 füze savunma sistemi, taslak Ulusal Güvenlik Akreditasyon Yasası (NDAA) satın alması nedeniyle Türkiye’ye yaptırımlar getirdi.

Tasarı, 740 milyar dolarlık bir savunma bütçesini, 12.000 ABD askerinin Almanya’dan çekilmesini, Ukrayna’ya daha fazla silah satışını ve Rus-ABD askeri işbirliğinin yasaklanmasını içeriyor. Trump ise son haftalarda tasarıyı veto edeceğini açıkladı.

Öte yandan Trump, İletişim Düzenleme Yasası’nın bir parçası olarak 1996’da Kongre tarafından kabul edilen 230. Bölümün kaldırılması da dahil olmak üzere NDAA’yı imzalamayacağını açıkladı.

Bu bölüm web sitesi yayıncılarını kullanıcılar tarafından gönderilen içerikten muaf tutarken, Trump bu bölümün “ulusal güvenlik amacıyla” kaldırılmasını istiyor. (İHA)

İlgilenebilirsinTrump belirsiz ... Sıkıyönetim planları yapıyorTrump belirsiz … Sıkıyönetim planları yapıyor İlgilenebilirsinBaşkanlık sırları ortaya çıktı: Melania Trump'tan üvey kızına utanç: Onlar yılanBaşkanlık sırları ortaya çıktı: Melania Trump’tan üvey kızına utanç: Onlar yılan

READ  Son dakika ... İstanbul'da kar yağışı ne zaman bitecek? Meteoroloji Dairesinin son hava durumu raporu burada ...
Written By
More from Uluç Özoguz

MIUI 12.5 duyuruldu: Sorunsuz ve hızlı

Tam olarak görüntüle Siomi bugün yeni Birincil Mi 11 akıllı telefonunu başlatmak...
Read More

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir