Türkiye son dakikadan kurtuldu … Trump! “Veto …”

ABD Senatosu geçtiğimiz günlerde Türkiye’ye Ulusal Güvenlik Akreditasyon Yasası (NDAA) kapsamında Kuzey Akım 2 boru hattını ve Rus S-400 füze savunma sistemini devralması nedeniyle yaptırım uyguladı. Tasarı, 740 milyar dolarlık bir savunma bütçesini, 12.000 ABD askerinin Almanya’dan çekilmesini, Ukrayna’ya daha fazla silah satışını ve Rus-ABD askeri işbirliğinin yasaklanmasını içeriyor.

ABD Başkanı Donald Trump, sosyal medya hesaplarını Türkiye üzerinden S-400 füze savunma sistemi ile paylaşarak, yaptırımlara yol açacak bir fatura satın alacağını söyledi. Trump, “Yeni savunma bütçemizin en büyük kazananı Çin! Veto edeceğim. “

Başkan Trump tasarıyı veto ederse, Senato ve Temsilciler Meclisi’ne geri gönderilecek. Trump’ın vetosu hem Temsilciler Meclisi’nde hem de Senato’da üçte iki çoğunluk ile bozulmuş olsa da, NDA doğrudan meşrulaştırılacak. Her iki tarafın da desteği nedeniyle yasa birçok kişi tarafından “veto korumasına yakın” olarak görülüyor.
Öte yandan, Başkan Trump, İletişim Düzenleme Yasası’nın bir parçası olarak 1996’da Kongre tarafından kabul edilen 230. Bölümün kaldırılması da dahil olmak üzere NDAA’yı imzalamayacağını açıkladı. Bu bölüm, web sitesi yayıncılarını kullanıcılar tarafından gönderilen içeriğin sorumluluğundan kurtarırken, Başkan Trump bu bölümü “ulusal güvenlik amacıyla” kaldırmak istiyor.

READ  Önemli Haber: Sokağa çıkma yasağı emri bu akşam kaçta başlıyor, 14 günlük sokağa çıkma yasağı emri ne zaman gelecek?
Written By
More from Uluç Özoguz

Görüntüler damgalandı! Yakalandılar – News Millieth

6 Ocak’ta ABD Kongre binası içinde ve çevresinde şiddetli protestolar sırasında, Adam...
Read More

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir